Scoreboard Thursday, February 19th

Scoreboard Thursday, February 19th

Scoreboard Thursday, February 19th

H.S. Hockey

Minnesota Section 3-A

Luverne 4, Redwood Valley 3

Marshall 4, L-D-C 3

H.S. Wrestling

Region 2-A (Day 1 @ Tea)

1. Vermillion           129.5

2. Brandon Valley  128.5

3. Harrisburg             83

4. Washington          80.5

5. Lincoln                  67

College Swimming & Diving

Day 2-Summit League @ Indianapolis

Men

1. Denver                      389

2. IUPUI                         234

3. SDSU                          198

5. South Dakota           111

Women

1. Denver                      343

2. IUPUI                         225

3. SDSU                         194

5. South Dakota           145

College Baseball

CSU-Pueblo 14, USF 7

CSU-Pueblo 8, USF 5

College Softball

MN-Duluth 5, Northern 0

Northern 5, MN-Duluth 0

Boys Basketball

Iowa

1-A District 1

Boyden-Hull 73, George/Little Rock 54

Central Lyon 76, West Sioux 52

2-A District 1

Hunton 85, Rock Valley 71

2-A District 2

Hartley-Melvin-Sanborn 79, Sheldon 75 (OT)

Minnesota

1-A Section 3

Adrian 72, Edgerton 63

South Dakota

Aberdeen Roncalli 62, Hamlin 33
Corsica/Stickney 57, Hanson 38
Elkton-Lake Benton 61, Summit 52
Eureka/Bowdle 73, Leola/Frederick 52
Faulkton 50, Edmunds Central 47
Flandreau 72, Howard 16
Freeman Academy 66, Iroquois 33
Irene-Wakonda 70, Bridgewater-Emery 68
Kimball/White Lake 83, Andes Central 46
Lemmon 46, Bison 42
Madison 73, Vermillion 62
Mt. Vernon/Plankinton 65, Parkston 62
Newell 58, Dupree 44
Oelrichs 79, Crazy Horse 64
Platte-Geddes 71, Wagner 43
Potter County 89, Ipswich 31
Rapid City Central 55, Rapid City Stevens 53, OT
Rapid City Christian 71, New Underwood 39
Redfield/Doland 48, Groton Area 33
Rosholt 78, Waubay 25
Sioux Falls Christian 91, Beresford 71
Sioux Falls Washington 52, Sioux Falls Roosevelt 51
Spearfish 79, Douglas 57
Stanley County 66, Wall 33
Todd County 79, Pine Ridge 62
Warner 65, Aberdeen Christian 42
Yankton 44, Brandon Valley 28

Girls Basketball
Aberdeen Central 64, Watertown 41
Bennett County 65, Kadoka Area 16
Brookings 54, Sioux Falls Lincoln 49
Burke/South Central 56, Gregory 29
Canton 56, Alcester-Hudson 50
Castlewood 65, Estelline 24
Chamberlain 67, Crow Creek 35
Chester 54, Arlington 30
Cheyenne-Eagle Butte 51, Timber Lake 46, OT
Clark/Willow Lake 49, Webster 31
Custer 49, Newell 30
Dell Rapids 60, Madison 52
DeSmet 71, Lake Preston 31
Faulkton 53, Edmunds Central 13
Hamlin 45, Aberdeen Roncalli 32
Herreid/Selby Area 49, Northwestern 44
Highmore-Harrold 70, Miller 45
Hill City 49, Hot Springs 42
Ipswich 57, Potter County 54
Jones County 61, Lyman 27
Lemmon 70, McIntosh 41
Leola/Frederick 57, Eureka/Bowdle 45
Milbank 51, Deuel 40
Mt. Vernon/Plankinton 49, Parkston 32
Oelrichs 83, Crazy Horse 34
Rosholt 55, Waubay 40
Sioux Valley 65, Garretson 28
Sisseton 47, Britton-Hecla 29
Spearfish 73, Douglas 50
St. Thomas More 60, Belle Fourche 26
Tea Area 55, Parker 45
Viborg-Hurley 70, Marion 37
Wagner 59, Platte-Geddes 43
Wall 56, Stanley County 35
Waverly-South Shore 58, Great Plains Lutheran 52
West Central 61, Lennox 36
Yankton 44, Brandon Valley 39