Scoreboard Saturday, February 21st

Scores For Saturday, 2-21-15

USHL

Stampede 2, Team USA 1

NBA D-League

Delaware 129, Skyforce 125 (*Final in OT)

Men’s Basketball

SDSU 81, Oral Roberts 52

USD 77, IUPUI 62

MSU-Mankato 108, SMSU 73

Northern State 72, Bemidji State 66

Concordia-St. Paul 70, Sioux Falls 59

Winona State 75, Augustana 72

Dakota State 75, Dickinson State 64

Women’s Basketball

SDSU 77, USD 67

Northern State 78, Bemidji State 54

Augustana 83, Winona State 65

Sioux Falls 87, Concordia-St. Paul 79

MSU-Mankato 83, SMSU 64

Dickinson State 64, Dakota State 61

BOYS’ BASKETBALL    
Bison 59, Tiospaye Topa 45
    
Canton 64, Flandreau Indian 58
    
Cheyenne-Eagle Butte 99, Pine Ridge 70
    
DeSmet 72, Flandreau 69, 2OT
    
Deubrook 58, Chester 53
    
Faith 83, Philip 68
    
Gregory 73, Jones County 51
    
Huron 59, Brookings 51
    
Kimball/White Lake 71, Highmore-Harrold 58
    
Linton-HMB, N.D. 59, Herreid/Selby Area 58
    
McLaughlin 68, Stanley County 55
    
Newell 63, Wall 61
    
Pierre 61, Yankton 59
    
Scottsbluff, Neb. 63, Rapid City Central 44
    
Sioux Falls Lincoln 74, Brandon Valley 38
    
Sturgis 66, Harrisburg 52
    
Tea Area 65, Elk Point-Jefferson 56
    
Watertown 63, Aberdeen Central 56
    
White River 60, Todd County 47
    
NDSCS Bonanza    
Rosholt 65, Milnor, N.D. 62
    
GIRLS’ BASKETBALL    
Bison 57, Tiospaye Topa 43
    
Brookings 59, Huron 37
    
Elk Point-Jefferson 77, Tea Area 30
    
Harrisburg 51, Sturgis 14
    
McLaughlin 60, Stanley County 40
    
Pierre 65, Yankton 62
    
Rapid City Central 55, Scottsbluff, Neb. 27
    
Sioux Falls O’Gorman 82, Sioux Falls Lincoln 56

H.S. Boys Hockey

MN Section 3A Semifinals

Luverne 9, Marshall 2

H.S. Wrestling

Region 1A Tournament

1. Sioux Falls – Roosevelt 240.5
2. Brookings 168.0
3. West Central 159.0
4. Watertown 151.0
5. Madison 113.5

Region 3A Tournament

1. Aberdeen Central 246.0
2. Pierre 227.0
3. Mitchell 132.0
4. Huron 131.0
5. Chamberlain 56.0

Region 1B Tournament

1. Webster Area 145.0
2. Redfield/Doland 140.0
3. Clark/Willow Lake 92.0
4. Deuel 87.0
5. Sioux Valley 83.0

Region 2B Tournament

1. Canton 178.0
2. Beresford 174.0
3. Elk Point-Jefferson 136.0
4. Howard 127.5
5. McCook Central/Montrose 104.5

Region 3B Tournament

1. Bon Homme/Scotland 206.0
2. Parkston 178.0
3. Burke/Gregory 166.0
4. Winner 96.0
5. Kimball/White Lake/Platte-Geddes 92.5

Region 4B Tournament

1. Stanley County 162.0
2. Potter County 161.0
3. Bennett County 149.0
4. Hot Springs 126.0
5. Philip Area 114.0

College Indoor Track

Summit League Championships

Women

1.  Denver (996)

2.  SDSU (616)

4.  USD (408)

Men

1.  Denver (1099)

3.  SDSU (563)

4.  USD (389)

GPAC Championships

Women – Team Rankings – 19 Events Scored
1) Doane College 229
2) Concordia University 144
3) Dordt College 85
3) Hastings College 85
5) Morningside College 66.5
6) Nebraska Wesleyan University 65.5
7) Northwestern College 42
8) Mount Marty College 12
9) Briar Cliff University 6
9) Dakota Wesleyan University 6

Men – Team Rankings – 19 Events Scored
1) Doane College 177
2) Concordia University 106
3) Briar Cliff University 105
4) Nebraska Wesleyan University 91
5) Northwestern College 81
6) Morningside College 77
7) Hastings College 35.5
8) Dordt College 32
9) Midland University 25
10) Dakota Wesleyan University 10
11) Mount Marty College 1.5

College Softball

Tabor 3, Northwestern 1

Oklahoma Baptist 7, Northwestern 6