Scoreboard Tuesday, February 24th

Scoreboard Tuesday, February 24th

Scoreboard Tuesday, February 24th

NBA D-League

Skyforce 141, Reno 128 *Hopson 52 points

NHL

Edmonton 2, Wild 1

Boys Basketball
South Dakota

Aberdeen Central 44, Brandon Valley 43
Custer 62, Hill City 44
Huron 58, Pierre 56
McIntosh 58, Takini 42
Rapid City Christian 72, Lead-Deadwood 59
Sioux Falls Lincoln 63, Sioux Falls Roosevelt 50
Sioux Falls Washington 83, Sioux Falls O’Gorman 71
St. Thomas More 76, Belle Fourche 21
Sturgis 66, Douglas 55
Watertown 73, Harrisburg 65

Girls Basketball
South Dakota

Aberdeen Central 47, Brandon Valley 34
Harrisburg 54, Watertown 44
Pierre 72, Huron 55
Rapid City Stevens 57, Rapid City Central 45
Sioux Falls Roosevelt 57, Sioux Falls Lincoln 37
Sioux Falls Washington 64, Sioux Falls O’Gorman 63

Region 1A
Aberdeen Roncalli 55, Tiospa Zina Tribal 53
Groton Area 50, Sisseton 38
Milbank 34, Britton-Hecla 27

Region 2A
Clark/Willow Lake 56, Deuel 15
Deubrook 65, Redfield/Doland 46

Region 3A
Flandreau 53, Garretson 44
Madison 84, Flandreau Indian 14

Region 4A
Beresford 51, Tea Area 42
Dakota Valley 74, Canton 31
Lennox 36, Vermillion 35

Region 5A
McCook Central/Montrose 68, Bon Homme 38
Tri-Valley 55, Wagner 48
West Central 62, Parkston 46

Region 6A
Chamberlain 54, Miller 49
Mobridge-Pollock 76, Crow Creek 42

Region 7A
Little Wound 67, Bennett County 51

District 1B
Semifinal

Summit 56, Great Plains Lutheran 27
Wilmot 87, Waverly-South Shore 53

District 2B
Semifinals

Northwestern 60, Leola/Frederick 40
Warner 56, Waubay 16

District 3B
Semifinal

Herreid/Selby Area 59, Potter County 35
Ipswich 53, Faulkton 42

District 4B
Semifinal

Highmore-Harrold 65, Sunshine Bible Academy 43
Sully Buttes 56, Hitchcock-Tulare 25

District 5B
Estelline 38, Florence/Henry 33
Lake Preston 44, Arlington 34

District 6B
Semifinal

James Valley Christian 54, Wessington Springs 38
Sanborn Central/Woonsocket 59, Wolsey-Wessington 32

District 7B
Baltic 58, Dell Rapids St. Mary 40
Oldham-Ramona/Rutland 59, Colman-Egan 42

District 8B
Bridgewater-Emery 60, Mitchell Christian 39
Howard 52, Canistota 43

District 9B
Semifinal

Freeman 41, Menno 31
Parker 46, Scotland 32

District 10B
Semifinal

Centerville 54, Gayville-Volin 46
Viborg-Hurley 55, Irene-Wakonda 46

District 11B
Semifinal

Dakota Christian 42, Platte-Geddes 27
Kimball/White Lake 56, Tripp-Delmont/Armour 45

District 12B
Semifinal

Avon 59, Gregory 38
Burke/South Central 84, Marty Indian 30

District 13B
Semifinal

Jones County 48, Stanley County 19
Lyman 63, White River 28

District 14B
Semifinal

New Underwood 56, Oelrichs 49
Wall 70, Philip 39

District 16B
Semifinal

Faith 58, Harding County 45

Boys Basketball
Minnesota Playoffs

3A Section 2
Quarterfinal

Mankato East 95, Worthington 52
Marshall 64, New Ulm 25

2A Section 3
Quarterfinal

Jackson County Central 81, Luverne 72
Pipestone 68, Tracy-Milroy-Balaton 65, OT

1A Section 3
Quarterfinal

Canby 59, Dawson-Boyd 48
Central Minnesota Christian 73, MACCRAY 53
Murray County Central 71, Ellsworth 42
Southwest Minnesota Christian 54, Hills-Beaver Creek 48

Iowa Playoffs

1A District 1 Substate 1
Semifinal

Boyden-Hull 65, Harris-Lake Park 59
South O’Brien, Paullina 54, Central Lyon, Rock Rapids 53

1A District 16 Substate 8
Semifinal

Lawton-Bronson 49, St. Mary’s, Remsen 46
Woodbury Central, Moville 55, Gehlen Catholic, Le Mars 51

2A District 1 Substate 1
Championship

Sioux Center 72, Hinton 61

2A District 2 Substate 1
Championship

Western Christian, Hull 71, Hartley-Melvin-Sanborn 54

Girls Basketball
Iowa Playoffs

Class 4A Region 1
Regional Final

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 56, Spencer 30