Scoreboard Thursday, March 5th

Scoreboard Thursday, March 5th

Scoreboard Thursday, March 5th

NHL
Wild 2, Washington 1

Girls Basketball
Iowa State Class 2-A (Semifinals)
Unity Christian 58, S. Central Calhoun 42 *Zomermaand 22 pts./UC now 26-0
North Linn 73, Western Christian 70 (OT) *Jamie Gesink 28 pts./14 reb.

Boys Basketball
District 1AA
Semifinal
Sioux Falls O’Gorman 53, Brookings 45
Watertown 51, Sioux Falls Roosevelt 44

District 2AA
Semifinal
Sioux Falls Lincoln 71, Yankton 39
Sioux Falls Washington 56, Brandon Valley 36

Region 1A
Regional Semifinal
Aberdeen Roncalli 65, Sisseton 47
Tiospa Zina Tribal 61, Groton Area 47

Region 2A
First Round
Deubrook 61, Redfield/Doland 49
Hamlin 51, Deuel 37

Region 3A
First Round
Flandreau 63, Garretson 61

Region 4A
First Round
Canton 51, Vermillion 40
Elk Point-Jefferson 72, Dakota Valley 56
Tea Area 54, Beresford 53

Region 6A
First Round
Cheyenne-Eagle Butte 77, Crow Creek 57
Miller 61, Mobridge-Pollock 45

Region 7A
Regional Semifinal
Little Wound 54, Todd County 52
St. Francis Indian 62, Red Cloud 55

Region 8A
Regional Semifinal
Lead-Deadwood 67, Hot Springs 54
St. Thomas More 65, Custer 28

District 1B
Semifinal
Summit 53, Wilmot 38
Waverly-South Shore 59, Rosholt 57, 2OT

District 2B
Championship
Langford 38, Warner 36

District 5B
Semifinal
Arlington 83, Estelline 53
Castlewood 55, DeSmet 43

District 6B
Semifinal
Sanborn Central/Woonsocket 87, James Valley Christian 71
Wolsey-Wessington 96, Wessington Springs 43

District 7B
Semifinal
Chester 59, Colman-Egan 53
Elkton-Lake Benton 74, Oldham-Ramona/Rutland 39

District 12B
Semifinal
Colome 55, Burke/South Central 37
Gregory 75, Marty Indian 55

District 13B
Semifinal
Lyman 58, Jones County 57, OT
White River 86, Stanley County 42

District 14B
Semifinal
Philip 63, New Underwood 52
Rapid City Christian 75, Wall 39

District 15B
Semifinal
McIntosh 44, Tiospaye Topa 29
McLaughlin 62, Timber Lake 51

District 16B
Semifinal
Faith 59, Newell 34
Harding County 65, Lemmon 51

Girls Basketball
District 1AA
Third Place
Sioux Falls Roosevelt 47, Watertown 39
Championship
Sioux Falls O’Gorman 59, Brookings 37

District 2AA
Third Place
Sioux Falls Washington 61, Yankton 44
Championship
Harrisburg 69, Sioux Falls Lincoln 50

District 3AA
Third Place
Huron 43, Mitchell 42
Championship
Pierre 52, Aberdeen Central 36

District 4AA
Third Place
Rapid City Central 55, Sturgis 39
Championship
Rapid City Stevens 57, Spearfish 34

Region 3A
Regional Final
Dell Rapids 57, Madison 56

Region 5A
Regional Final
Mt. Vernon/Plankinton 53, McCook Central/Montrose 39

Region 2B
Region Final
Sully Buttes 51, Herreid/Selby Area 33

Region 4B
Regional Final
Ethan 53, Chester 27

Region 5B
Regional Final
Viborg-Hurley 56, Freeman 33