Scoreboard Friday, March 6th

Scores For Friday, March 6th

SCOREBOARD FRIDAY, MARCH 6th

NHL
Wild 3, Carolina 1

USHL
Youngstown 7, Stampede 3

NBA D-League
Skyforce 117, Grand Rapids 108

BOYS’ BASKETBALL
District 1AA
Third Place  
 
Sioux Falls Roosevelt 58, Brookings 34
    
Championship    
Sioux Falls O’Gorman 47, Watertown 35
    
District 2AA
Third Place  
 
Yankton 47, Brandon Valley 34
    
Championship    
Sioux Falls Washington 50, Sioux Falls Lincoln 46
    
District 3AA
Third Place    

Aberdeen Central 85, Mitchell 50
    
Championship    
Pierre 66, Huron 63
    
District 4AA
Third Place    

Sturgis 63, Spearfish 58
    
Championship    
Rapid City Stevens 68, Rapid City Central 52
    
District 3A
Semifinals  
 
Dell Rapids 82, Flandreau 54
    
Region 3A
Regional Semifinal  
 
Madison 52, Sioux Falls Christian 49
    
Region 5A
Regional Semifinal
    
McCook Central/Montrose 43, Tri-Valley 40
    
Mt. Vernon/Plankinton 58, West Central 57
    
District 3B
Championship  
 
Potter County 55, Eureka/Bowdle 42
    
District 4B
Championship  
 
Hitchcock-Tulare 51, Sully Buttes 45
    
District 7B
Championship  
 
Chester 65, Elkton-Lake Benton 52
    
District 8B
Championship  
 
Hanson 69, Canistota 47
    
District 9B
Championship    

Parker 52, Freeman 45
    
District 10B
Championship
    
Irene-Wakonda 61, Centerville 54
    
District 11B
Championship    

Corsica/Stickney 51, Platte-Geddes 39
    
District 12B
Championship  
 
Gregory 57, Colome 43
    
District 13B
Championship    

White River 93, Lyman 50
    
District 14B
Championship 
   
Rapid City Christian 69, Philip 50
    
District 15B
Championship    

McLaughlin 58, McIntosh 55
    
District 16B
Championship  
 
Faith 56, Harding County 47
    
GIRLS’ BASKETBALL
Region 1A
Regional Final  
 
Webster 57, Milbank 34
    
Region 2A
Regional Final  
 
Clark/Willow Lake 60, Sioux Valley 49
    
Region 6A
Regional Final    

Cheyenne-Eagle Butte 62, Winner 53
    
Region 1B
Regional Final    

Summit 39, Warner 35
    
Region 3B
Regional Final  
 
DeSmet 53, Sanborn Central/Woonsocket 43

Iowa 2A State Championship
Unity Christian 60, North Linn 40

MN 1A Section 3
Quarterfinal    

Dawson-Boyd 82, Central Minnesota Christian 79
    
Minneota 62, Canby 35
    
Southwest Minnesota Christian 69, Fulda 45
    
Wabasso 63, Hills-Beaver Creek 49

College Baseball
SDSU 3, Southern 0
Indiana Wesleyan 6, Northwestern 1
Northwestern 5, Indiana Wesleyan 3
Malone 13, SMSU 3
Malone 5, SMSU 1

College Softball
Wichita State 12, USD 5
Northwestern 13, Aquinas 5
Northwestern 6, Great Falls 4
Northwestern 7, Presentation 5