Scoreboard Friday, February 24th

Scoreboard Friday, February 24th

Scoreboard Friday, February 24th

S.D. State Wrestling

Team Scores Day 1 @ Sioux Falls

Class A

Pierre                      84.5
Sturgis                    73
RC Stevens            72
Aberdeen               70.5
RC Central             68.5

Class B

Canton                                       69
Beresford/Alcester-Hudson  64
Philip                                          55
Winner                                       44.5
Mobridge-Pollock                    41

College Indoor Track & Field

NSIC

Men (6 events)

Mankato (1st)                  54.5
USF (2nd)                        38  *Weight-Derrick Sheppard, Medley
Augustana (4th)              25
SMSU (7th)                      12
Northern (10th)                6

Women (7 events)

Mankato (1st)                    52
Augustana (4th)                30
USF  (5th)                           29.33 *Pole Vault-Courtney Crandall
Northern  (9th)                  11
SMSU  (12th)                       2.5

Summit League

Men (5 events)

  1. SDSU                        59 *Medley, 3000-Kyle Burdick, Long Jump-Bryant Courter
  2. NDSU                       54
  3. South Dakota          45 *Pole Vault-Chris Nilsen
  4. Oral Roberts            16
  5. IUPUI                        13

Women (5 events)

  1. NDSU                       77
  2. South Dakota          54
  3. SDSU                        38 *3000-Rachel King
  4. Oral Roberts            10
  5. IUPUI                         6

USHL

Tri-City 4, Stampede 0

NBA

Timberwolves 97, Dallas 84 *Wiggins 27/Towns 26 points

College Baseball

Central Connecticut 6, SDSU 4

College Softball

USD 20, Creighton 6 *Kayla Fields 5 RBI’s
USD 1, IL-Chicago 0 *Rachel Cue 7-hitter
Dakota State 7, Dicksinson St. 5
Dicksinson St. 11, Dakota State 6
Presentation 2, Waldorf 0
Waldorf 4, Presentation 2

BOYS’ BASKETBALL
Aberdeen Christian 71, Northwestern 57

Aberdeen Roncalli 75, Mobridge-Pollock 57

Baltic 58, McCook Central/Montrose 44

DeSmet 53, Hamlin 52

Highmore-Harrold 76, Miller 75

Hitchcock-Tulare 71, Sunshine Bible Academy 37

Langford 55, Waverly-South Shore 44

Lemmon 91, Wakpala 33

Potter County 62, Britton-Hecla 52

Rapid City Christian 73, Dupree 43

Sanborn Central/Woonsocket 64, Wessington Springs 16

Sully Buttes 68, Eureka/Bowdle 26

GIRLS’ BASKETBALL
Region 5A
Regional Semifinal
McCook Central/Montrose 52, Parkston 35

Region 8A
Region Qualifier
Belle Fourche 53, Custer 42

District 7B
Championship
Oldham-Ramona/Rutland 73, Chester 66, 2OT

District 11B
Championship
Tripp-Delmont/Armour 54, Platte-Geddes 42

District 12B
Championship
Avon 53, Burke/South Central 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
District 9B
Championship
Freeman vs. Parker, ppd. to Feb 25.

District 10B
Championship
Gayville-Volin vs. Irene-Wakonda, ppd. to Feb 25.

Related Post