Scoreboard Friday, September 1st

Scoreboard Friday, September 1st

Scoreboard Friday, September 1st

American Association

Sioux City 8, Canaries 2

American League

Royals 7, Twins 6

Symetra Tour
Great Life Challenge
(2nd Round Leaders)

-7 Emily Childs
-6 Katelyn Dambaugh
B. Niphatsophon
Paola Moreno
Nicole Sakamoto

Women’s Soccer

SDSU 0, Iowa State 0

Northwestern 4, Central Christian 0

USF 2, Colorado Christian 1

Clarke 6, Presentation 1

Viterbo 2, Dordt 1

Men’s Soccer

Dordt 3, Evangel 2

Northwestern 1, Benedictine 1

Women’s Volleyball

Augustana 3, CSU-San Bernadino 0

Augustana 3, Regis 0

Presentaion 3, Haskell 0

Presentation 3, Sterling 1

Northwestern 3, Mary 1

Northwestern 3, Bethany 0

SMSU 3, N. Alabama 1

SMSU 3, Wheeling Jesuit 1

H.S. Football

Minnesota

Maple River 24, Luverne 6

Jackson County Central 34, Lake Crystal 8

Pipestone 14, New Richland HEG 7

Murray County Central 27, Canby 0

Jordan 51, Worthington 21

Marshall 70, Albert Lea 0

Iowa

West Lyon 35, Boyden Hull/RV 28

Sioux Center 25, Unity Christian 7

Spirit Lake 42, Forest City 7

West Sioux/Hawarden 49, Hartley-Melvin-Sanborn 6

LeMars 18, MOC Floyd Valley 6

Sheldon 48, S. O’Brien 14

Western Christian 35, Akron-Westfield 6

Okoboji-Milford 20, Cherokee 12

Spencer 33, Central Lyon 12

South Dakota

Aberdeen Central 28, Huron 27

Arlington/Lake Preston 50, Deubrook 26

Baltic 55, Menno/Marion 14

Brandon Valley 38, Sioux Falls Lincoln 24

Britton-Hecla 54, Tri-State 0

Canton 38, Aberdeen Roncalli 0

Castlewood 56, Estelline 6

Chamberlain 51, St. Francis Indian 0

Clark/Willow Lake 50, Waverly-South Shore 0

Colman-Egan 40, Dell Rapids St. Mary 0

Colome 64, Burke/South Central 14

Corsica/Stickney 58, Alcester-Hudson 14

Dakota Valley 65, Todd County 22

DeSmet 38, Oldham-Ramona/Rutland 6

Dell Rapids 27, Vermillion 8

Douglas 33, Sturgis 9

Elk Point-Jefferson 54, Flandreau 14

Faulkton 48, Northwestern 6

Gayville-Volin 38, Centerville 8

Gregory 56, Jones County/White River 6

Groton Area 15, Sisseton 0

Hamlin 35, Webster 7

Hanson 52, Viborg-Hurley 20

Hill City 46, Edgemont 8

Howard 54, Parker 12

Irene-Wakonda 43, Chester 13

Langford 50, Ipswich/Edmunds Central 0

Lower Brule 54, Iroquois 0

Lyman 16, Kadoka Area 12

Madison 47, Belle Fourche 21

McCook Central/Montrose 28, Beresford 0

McLaughlin 14, Crow Creek 0

Milbank Area 55, Redfield/Doland 0

Parkston 26, Kimball/White Lake 18

Pierre 42, Yankton 14

Pine Ridge 20, Lead-Deadwood 14

Red Cloud 46, Cheyenne-Eagle Butte 22

Sioux Falls Washington 41, Sioux Falls Roosevelt 7

Standing Rock, N.D. 50, Crazy Horse 0

Stanley County 20, Wagner 14

Sunshine Bible Academy 30, Tiospa Zina Tribal 6

Tea Area 20, St. Thomas More 14

Timber Lake 50, Newell 0

Tri-Valley 27, Lennox 20

Warner 44, Hitchcock-Tulare 8

Watertown 26, Rapid City Central 18

Winner 14, West Central 0

Wolsey-Wessington 36, Platte-Geddes 14

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 27, Mt. Vernon/Plankinton 6

Related Post