Scoreboard Saturday, December 16th

Scores for Saturday, December 16, 2017

SIOUX FALLS, S.D.  —  SCOREBOARD FOR SATURDAY, DECEMBER 16TH, 2017

NBA
Phoenix 108, Timberwolves 106

NHL
Edmonton 3, Wild 2

USHL
Omaha 3, Stampede 2 (*Final in OT)

College Football
FCS Semifinals @ Harrisonburg, VA
James Madison 51, SDSU 16 (*Jackrabbits Finish Season 11-3)

Mens’ College Basketball
SMSU 86, Sioux Falls 57

Midland 76, Mount Marty 51

Briar Cliff 86, Dakota Wesleyan 83

Bellevue 80, Dakota State 72

Womens’ College Basketball
Tulsa 64, USD 61

Sioux Falls 69, SMSU 54

Midland 81, Mount Marty 63

Dakota Wesleyan 80, Briar Cliff 50

Dakota State 62, Bellevue 57

HS BOYS’ BASKETBALL   

Aberdeen Central 40, Sturgis Brown 38

 

Brandon Valley 63, Watertown 49

 

Britton-Hecla 82, Wilmot 46

 

Burke/South Central 59, Stuart, Neb. 38

 

Colome 69, Cody-Kilgore, Neb. 47

 

Dakota Valley 68, Woodbury Central, Moville, Iowa 45

 

Eureka/Bowdle 61, Edmunds Central 46

 

Flandreau Indian 77, Hills-Beaver Creek, Minn. 76

 

Hettinger/Scranton, N.D. 73, Lemmon 41

 

Hill City 47, Hot Springs 42

 

Iroquois 54, Centerville 45

 

Kimball/White Lake 63, James Valley Christian 56

 

Langford 66, Hitchcock-Tulare 52

 

Lyman 67, Bennett County 55

 

Mitchell Christian 63, Wessington Springs 27

 

Pierre 45, Yankton 34

 

Rapid City Central 73, Huron 48

 

Rapid City Stevens 68, Mitchell 43

 

Scotland 55, Andes Central 52

 

Sioux Falls Christian 90, Chamberlain 38

 

Sully Buttes 63, Winner 49

 

Walthill, Neb. 83, Freeman Academy 52

 

Webster 58, Ipswich 52

 

Western Christian, Hull, Iowa 59, Sioux Falls Roosevelt 51

Marshall 69, Orono 65

 

Pipestone 65, Murray County Central 30

 

Worthington 60, Hutchinson 52

 

Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

Fifth Place

Red Cloud 71, Cheyenne-Eagle Butte 52

 

Championship

White River 33, Crow Creek 16

 

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Seventh Place

Standing Rock, N.D. 73, Crazy Horse 42

 

Fifth Place

St. Francis Indian 57, Custer 37

 

Third Place

Omaha Nation, Neb. 67, Marty Indian 45

 

Stateline Shootout

Lead-Deadwood 52, Sundance, Wyo. 44

 

Newcastle, Wyo. 74, Belle Fourche 62

 

HS GIRLS’ BASKETBALL    \          

Aberdeen Central 71, Sturgis Brown 55

 

Andes Central/Dakota Christian 55, Scotland 44

 

Brandon Valley 58, Watertown 38

 

Burke/South Central 58, Stuart, Neb. 23

 

Dell Rapids 46, Hamlin 38

 

Edmunds Central 54, Eureka/Bowdle 48

 

Faith 42, New Underwood 32

 

Freeman 62, Platte-Geddes 39

 

Hettinger/Scranton, N.D. 70, Lemmon 59

 

Hills-Beaver Creek, Minn. 71, Flandreau Indian 30

 

Hitchcock-Tulare 41, Langford 37

 

Ipswich 55, Webster 31

 

Kimball/White Lake 52, James Valley Christian 23

 

Lyman 62, Bennett County 42

 

Madison 64, DeSmet 60

 

Mitchell Christian 40, Wessington Springs 34

 

Northwestern 57, Miller 56

 

Parker 44, Wynot, Neb. 43

 

Philip 68, Oelrichs 42

 

Rapid City Central 77, Huron 45

 

Rapid City Stevens 62, Mitchell 34

 

Sully Buttes 58, Winner 45

 

Walthill, Neb. 55, Freeman Academy 48

 

Western Christian, Hull, Iowa 55, Sioux Falls Roosevelt 54

 

Wilmot 47, Britton-Hecla 34

 

Yankton 49, Pierre 36

Hills-Beaver Creek 71, Flandreau Indian, S.D. 30

 

Marshall 75, Mankato East 49

Entringer Classic

Dell Rapids St. Mary 43, Estelline 40

 

Sioux Valley 69, Elkton-Lake Benton 51

 

Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

Championship

Crow Creek 66, Pine Ridge 49

 

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Seventh Place

Tiospa Zina Tribal 74, Crazy Horse 44

 

Fifth Place

Marty Indian 72, St. Francis Indian 58

 

Third Place

White River 50, McLaughlin 48

 

Sanford Classic

Dakota Valley 59, Warner 54

 

Ethan 64, Viborg-Hurley 26

 

Moorhead, Minn. 46, Sioux Falls O’Gorman 45

 

Sioux Falls Lincoln 55, Crofton, Neb. 42

 

St. Michael-Albertville, Minn. 58, Sioux Falls Washington 41

 

St. Thomas More 47, Lennox 27

 

Vermillion 43, Worthington, Minn. 26

 

Western Christian, Hull, Iowa 55, Sioux Falls Roosevelt 54

 

Stateline Shootout

Belle Fourche 63, Newcastle, Wyo. 26

 

Lead-Deadwood 52, Sundance, Wyo. 44

HS Girls’ Hockey
Mankato East/Loyola 3, Luverne Cardinals 0

Marshall Tigers 7, Waseca Blue Jays 1

HS Boys’ Hockey
Marshall/Lakeview- HKB 4, Waseca Blue Jays 0

HS Wrestling
Titan Invitational @ Plankinton
1.  Redfield (190)

2.  Kimball/White Lake/Platte-Geddes (167)

3.  McCook Central/Montrose (166)

4.  Burke/Gregory (163.5)

5.  Webster (150.5)

Madison Invitational
1.  RC Stevens (246)

2.  Harrisburg (198)

3.  Sturgis (157)

4.  Howard (130)

5.  Chamberlain (125)

Warrior Invite
1.  Watertown (220)

2.  Brandon Valley (217.5)

3.  Vermillion (154.5)

4.  Mitchell (151)

5.  Roosevelt (123.5)