Scoreboard Tuesday, February 20th

Scoreboard Tuesday, February 20th

Scoreboard Tuesday, February 20th

BOYS BASKETBALL

Faulkton 68, Edmunds Central 61

Hill City 63, Custer 56

Marshall, Minn. 58, Sioux Falls Roosevelt 52

Pierre 55, Watertown 52

Iowa 1-A

District 1

George-Little Rock 73, Akron-Westfield 43

Lemars Gehlen 60, Boyden-Hull 41

Iowa 2-A

District 2 Championship

Western Christian 54, Rock Valley 44

Distrct 3 Championship

Sheldon 59, Sioux Center 56

GIRLS BASKETBALL

Aberdeen Central 58, Mitchell 47

Brookings 61, Yankton 56

Marshall, Minn. 48, Sioux Falls Roosevelt 36

Pierre 50, Watertown 47

Sioux Falls O’Gorman 44, Harrisburg 35

Region 1A

First Round

Milbank 64, Webster 44

Redfield/Doland 44, Sisseton 37

Tiospa Zina Tribal 57, Groton Area 29

Region 2A

First Round

Madison 62, Flandreau Indian 16

Sioux Valley 78, Deuel 43

Region 3A

First Round

Sioux Falls Christian 45, Baltic 12

Tri-Valley 45, Garretson 42

Region 4A

First Round

Beresford 49, Elk Point-Jefferson 47

Dakota Valley 69, Tea Area 34

Vermillion 61, Canton 44

Region 5A

First Round

Parker 41, Platte-Geddes 37

Mt. Vernon/Plankinton 36, Parkston 34 *Overtime

Wagner 60, Bon Homme 46

Region 6A

First Round

Cheyenne-Eagle Butte 49, Mobridge-Pollock 18

Region 1B

Quarterfinal

Florence/Henry 58, Clark/Willow Lake 54

Warner 52, Langford 31

Waverly-South Shore 55, Northwestern 50

Wilmot 48, Waubay/Summit 28

Region 2B

Quarterfinal

Ipswich 56, Highmore-Harrold 43

Leola/Frederick 53, Herreid/Selby Area 49

Potter County 67, Faulkton 59

Sully Buttes 65, Sunshine Bible Academy 30

Region 3B

Quarterfinal

Castlewood 57, Wessington Springs 16

DeSmet 62, Arlington 19

Deubrook 70, Wolsey-Wessington 37

Hitchcock-Tulare 60, Lake Preston 41

Region 4B

Quarterfinal

Ethan 65, Dell Rapids St. Mary 26

Hanson 48, Colman-Egan 18

Howard 70, Chester 60

Sanborn Central/Woonsocket 47, Elkton-Lake Benton 22

Region 5B

Quarterfinal

Bridgewater-Emery 50, Alcester-Hudson 41

Canistota 47, Menno 41

Freeman 55, Viborg-Hurley 34

Irene-Wakonda 54, Gayville-Volin 28

Region 6B

First Round

Marty Indian 65, Gregory 54

Scotland 59, Colome 36

Region 7B

First Round

Lyman 40, Jones County 26

Oelrichs 40, Edgemont 34

White River 79, Crazy Horse 53

Region 8B

First Round

Harding County 66, Bison 47

Newell 56, Takini 18

Tiospaye Topa 68, Wakpala 55
Iowa 3-A Substate

Spirit Lake 50, Storm Lake 49

Related Post