KDLT Home KDLT on Facebook KDLT on Twitter Get the KDLT iPhone App Get the KDLT Android App

H.S. Playoff Schedule



Bookmark and Share

First Round - Tuesday October 23rd, 2012

Class 11 AA

   #1 SF Washignton - BYE
   #8 Brookings vs #9 RC Central
   #4 SF O'Gorman - BYE
   #5 Yankton vs #12 Aberdeen Central
   #2 Brandon Valley - BYE
   #7 Pierre T.F. Riggs vs #10 Watertown
   #3 SF Roosevelt - BYE
   #6 SF Lincoln vs #11 Douglas

Class 11 A  - *Teams are re-seeded after 1st round
   Region 1
     #1 Dell Rapids vs #4 Milbank Area
     #2 West Central vs #3 Madison

    Region 2
     
#1 Harrisburg vs #4 Lennox
     
#2 Dakota Valley vs #3 Tea Area

    Region 3
      
#1 Todd County vs #4 Little Wound
     #2 Cheyenne-Eagle Butte vs #3 Chamberlain

    Region 4
     
#1 Spearfish vs #4 Pine Ridge
     #2 Hot Springs vs #3 Belle Fourche

Class 11 B  *All teams are re-seeded after 1st round
    Region 1
      #1 Aberdeen Roncali vs #4 Mobridge-Pollock
      #2 Deuel vs #3 Webster Area
    
    Region 2
      #1 Tri-Valley vs #4 Garretson
      #2 Flandreau vs #3 Canton
 
    Region 3
      #1 Winner vs #4 Bon Homme
      #2 Wagner vs #3 Parkston

    Region 4
      #1 St. Thomas More vs #4 Hill City
      #2 Custer vs #3 Bennett County

Class 9 AA *Teams are re-seeded after 1st round
     Region 1
       #1 Clark/Willow Lake vs #4 Tri-State
       #2 Leola/Frederick vs #3 Miller
 
     Region 2
       #1 Deubrook Area vs #4 Ipswich/Edmunds Central
       #2 Howard vs #3 Elkton-Lake Benton
 
     Region 3
       #1 Kimball/White Lake vs #4 Parker
       #2 Gregory vs #3 BW-E-E

     Region 4
       #1 White River vs #4 Newell
       #2 Potter County vs #3 Lemmon/McIntosh

Class 9 A *Teams are re-seeded after 1st round
     Region 1
       #1 Warner vs #4 Wolsey-Wessington
       #2 Herreid/Selby Area vs #3 Eureka/Bowdle
 
     Region 2
       #1 Canistota vs #4 Hanson
       #2 Hamlin vs #3 Arlington
 
     Region 3
       #1 Corsica/Stickney vs #4 South Central
       #2 Wilmot vs #3 Irene-Wakonda
 
     Region 4
       #1 Faith vs #4 Kadoka Area
       #2 Wall vs #3 New Underwood

Class 9 B  *Teams are re-seeded after 1st round
    Region 1
      #1 Waverly-South Shore vs #4 Dell Rapids St. Mary's
      #2 Castlewood vs #3 Lake Preston
   
    Region 2
      #1 Viborg-Hurley vs #4 Marion
      #2 Avon vs #3 Centerville

    Region 3
      #1 Hitchcock-Tulare vs #4 Rapid City Christian
      #2 Faulkton Area vs #3 Sully Buttes

    Region 4
      #1 Harding County vs #4 Jones Country
      #2 Colome vs #3 Bison
 








< Prev Story Back To Top Next Story >
     

Chris Dixon is retiring from Indoor Football  story with video

Legendary Indoor Football QB Chris Dixon has decided to hang it up ...

Brookings Bandits getting closer to goals  story with video

The Brookings Bandits advanced to the State "A" Legion Baseball ...

Cowboys love the Corn Palace Stampede Rodeo  story with video

Cowboys, cowgirls and fans of all ages gathered in ...

Brookings, SF West make State "A" Legion Tournament  Jul. 23

Birds drop 3rd straight at St. Paul  Jul. 23

Scheels Plays of the Week from July 14th-20th  story with video  Jul. 23

Donohue's 67 highlights final day at State Junior Golf  story with video  Jul. 22

Tuesday's Legion Region recap  story with video  Jul. 22

KDLT Sports Stories
     

Update: SF Police Find Missing Woman

Sioux Falls Police have found a missing person. Tori Jean Bruggeman ...

Another Car Versus Bike Crash In Sioux Falls

There has been another car versus bicycle crash in Sioux ...

Quarry In SF Will Operate For 15 More Years  story with video

If you've ever been to Sioux Falls, and driven near Madison ...

Sioux Falls Updates Bicycle Safety Plan  story with video  Jul. 23

Unauthorized Charges Linked To Fair Tickets  Jul. 23

South Dakota PUC Rules Against Wind Power Producer  Jul. 23

How Do You Think The Events Center Looks?  story with video  Jul. 23

Meade County Road Collapse Hampering Traffic  Jul. 23

KDLT News Archive
     
Back To Top