KDLT Home KDLT on Facebook KDLT on Twitter Get the KDLT iPhone App Get the KDLT Android App
Wednesday's Scores (July 23rd)

American Association

Saints 4, Canaries 3

American League
Twins 3, Indians 1

Legion Region Baseball

Region 1-A @ Watertown

Brookings 12, Watertown 7 *Bandits qualify for State "A"
Aberdeen 11, Renner 4 *Renner eliminated
Watertown 13, Aberdeen 3

Region 2-A @ Yankton

Brandon Valley 7, SF East 2 *East eliminated
SF West 5, Yankton 4 *West qualifies for State "A"
Brandon Valley 2, Mitchell 0 *Mitchell eliminated


Tuesday's Scores (July 22nd)

American League

Indians 8, Twins 2

American Association
Saints 5, Canaries 4 *13 innings

Legion Region Baseball

1-A @ Watertown
Renner 11, Harrisburg 0
Watertown 11, Aberdeen 1
Brookings 13, Renner 3
Aberdeen 18, Harrisburg 8 *Harrisburg eliminated

2-A @ Yankton
Mitchell 6, SF East 1
Yankton 5, Brandon Valley 3
SF West 4, Mitchell 0

WNBA
Lynx 112, Atlanta 108 (2-OT) *Maya Moore 48 points!

SD Junior State Golf (Broadland Creek-Huron)

Final 36-hole Totals

Boys 14-15
146-Will Grevlos-SF (70 today)
151-Jacob Lee-Mitchell
152-Andrew Van Gerpen-Pierre
155-Bryce Hammer-SF

Girls 14-15
166-Brooke Piearson-Brookings
175-Natalie Young-RC
179-Jade Burr-Bell Fourche
181-Sydney Winebaugh-Aberdeen

Boys 16-17
139-Max Donohue-SF (67 today)
143-Alex Shattuck-SF
144-Jace Guthmiller-Yankton
146-Greg Koehn-Brandon

Girls 16-17

150-Katie Bartlett-Pierre *won in playoff
150-Sydney Bormann-Parkston
151-Kali Trautman-Clear Lake
152-Ashlee Eggebraaten-SF
152-Kelsey Johnson-SF


Monday's Scores (July 21st)

American Assocation

Saints 10, Canaries 4

American League
Twins 4, Indians 3 *Willingham HR in 8th

Iowa Girls State Softball
Class 4-A
Dallas Center-Grimes  12
LeMars                       2

Class 3-A
Clake                13
Spirit Lake          0

SD Junior State Golf (Broadland Creek-Huron)

Final Totals

Boys 11 & Under
44-Jack Hilgenberg-SF
45-Jonah Swartz-RC

Girls 11 & Under

67-Emily Kolb-SF
69-Alexandra Carr-Vermillion

Boys 12-13
73-Jack Lundin-SF
76-Payton Phares-RC
79-Lane Jensen-RC
80-Karter Lein-Harrisburg

Girls 12-13
84-Cassidy Gough-Aberdeen
88-Molly Schwartz-Box Elder
94-Brooklyn Hofer-Aberdeen

18 Hole Totals (18 more Tuesday)

Boys 14-15
74-Jacob Lee-Mitchell
76-Will Grevlos-SF
76-Andrew Van Gerpen-Pierre
76-Bryce Hammer-SF

Girls 14-15
85-Brooke Pierson-Brookings
86-Jade Burr-Belle Fourche
87-Natalie Young-RC
90-Sydney Winebaugh-Aberdeen

Boys 16-17
70-Alex Shattuck-SF
72-Max Donohue-SF
72-Jace Guthmiller-Yankton
72-Greg Koehn-Brandon

Girls 16-17

73-Katie Bartlett-Pierre
75-Katie Trautman-Clear Lake
76-Ashlee Eggebraaten-SF
76-Sydney Bormann-Parkston


Sunday's Scores (July 20th)

MLB
Tampa Bay 5, Twins 3

American Association
Canaries 4, Fargo/Moorhead 3

Legion Baseball
Region 2B Championship
   Madison 9, Dell Rapids 7 (*Game 1)
   Madison 11, Dell Rapids 5 (*Game 2)

Region 3B Championship
    Dakota Valley 4, Vermillion 1

AAU Boy's Basketball
Pentagon Summer Slam 17 & Under Championship
   Dakota Schoolers 72, Minnesota Comets 50

Saturday's Scores (July 19th)

MLB
Tampa Bay 5, Twins 1

American Association
Fargo-Moorhead 4, Canaries 2

Legion Baseball
RC Post 320 15, Brandon Valley 6

Region 2B
Madison 6, Volga 3

Region 3B
Dakota Valley 15, Vermillion 13

Friday's Scores (July 18th)

American Association
Fargo-Moorhead 12, Canaries 3

American League
Tampa Bay 6, Twins 2

Legion Baseball
RC Post 320 10, Renner 2
SF West 11, Aberdeen 0
Aberdeen 4, SF West 2


Thursday's Scores (July 17th)

American Association

Laredo 1, Canaries 0

Legion Baseball
Watertown 9, SF West 0
Watertown 7, SF West 2


Wednesday's Scores (July 16th)

American Association

Laredo 5, Canaries 4 *Birds 3 HR's

Legion Baseball
SF West 14, SF East 8
Brookings 11, Renner 3
Watertown 8, Aberdeen 6 *12 innings


Tuesday's Scores (July 15th)

American Association

Laredo 13, Canaries 5 *Lemurs hit 6 HR's

MLB
Allstar Game in Minneapolis
American 5, National 3 *Perkins save!

Legion Baseball
Yankton 5, Brandon Valley 3


Sunday's Scores (July 13th)

MLB
Twins 13, Colorado 5

American Association
Grand Prairie 14, Canaries 4

Dakotas Tour Golf
Westward Ho Pro Am Jam-Final Round
1.  Dillon (-15)
2.  Kunick (-12)
T3.  Baldwin (-11)
T3.  Kunick (-11)
T3.  Hamblin (-11)

SDGA Matchplay Championship
Men's Semifinal
Scott Nowak Defeats Grant Smith 1 Up
Tyler Barrett Defeats Kyle Kepplin 1 Up

Women's Championship
Janice Baumberger Defeates Jordan Bormann 2 & 1

Saturday's Scores (July 12th)

MLB
Twins 9, Colorado 1

American Association
Grand Prairie 7, Canaries 5

Dakotas Tour Golf
Westward Ho Pro Am Jam-2nd Round
1.  R. Dillon (-13)
T2.  M. Baldwin (-8)
T2.  N. Hodge (-8)
Four others tied in 4th place at -7

Friday's Scores (July 11th)

MLB
Colorado 6, Twins 2

American Association
Canaries 4, Grand Prairie 0

Legion Baseball
East Ridge 4, Sioux Falls West 3
Apple Valley 3, Sioux Falls West 2

Dakotas Tour Golf
Westward Ho Pro Am Jam-1st Round
1.  R. Dillon (-9)
T2.  M. Baldwin (-6)
T2.  J. Esler (-6)
Five Players Tied For 4th Place At -5

Thursday's Scores (July 10th)

American League

Twins 4, Seattle 2

Legion Baseball
SF West 8, Owatonna 5


Wednesday's Scores (July 9th)

American Association
Wichita 1, Canaries 0

American League
Twins 8, Seattle 1

Legion Baseball
SF West 3, Pierre 1
Brandon Valley 5, Mitchell 4


Tuesday's Scores (July 8th)

American Association

Wichita 8, Canaries 7

American League
Twins 2, Seattle 0

Legion Baseball
Watertown 9, Renner 5 *10 innings
SF West 3, Yankton 0
SF West 11, Yankton 1
Brookings 12, Brandon Valley 2

U.S. Amateur Qualifier

@ Bakker Crossing
147-Samuel Matthew*Only Qualifier
148-Luke Vermeer
148-Kyle Scanlon
149-Matt Drake (SF)


Monday's Scores (July 7th)

Dakotas Tour Golf
Bakker Crossing Charity Pro-Am
Final Leaderboard-3rd Round
-12 Jon Trasamar (64)
 -8  Christopher Evans
 -7  Tim Kunick
 -7 Jay Jurecic
 -6 David Lawrence
 -6 Mark Baldwin
 -6 Klinton Krieger
 -6 Nick Hodge

American Association

Wichita 14, Canaries 4

American League
Seattle 2, Twins 0


Sunday's Scores (July 6th)

American League

NY Yankees 9, Twins 7

American Association
Kansas City 7, Canaries 4

Dakotas Tour Golf
Bakker Crossing Charity Pro-Am
2nd Round Leaders
-7 Josh Esler
-7 Mark Baldwin
-5 Ryan Marks
-5 Christopher Evans
-5 Ryan Marek
-5 Jon Trasamar (64)


Saturday's Scores (July 5th)

American League
Twins 2, NY Yankees 1 *11 innings

American Association
Kansas City 4, Canaries 2 (Game 1)
Kansas City 10, Canaries 0 (Game 2)

Legion Baseball
Upper Midwest Classic
Rosetown, MN 4, SF West 3
SF West 16, New Ulm Blue 1

Dakotas Tour Golf

Bakker Crossing Charity Pro-Am
1st Round Leaders
67-Ryan Marks
      Parker Houston
68-John Hurley
      Kelly Kretz
      Brandon Crick
      Josh Esler
      Brett Okimura


Friday's Scores (July 4th)

American League

NY Yankees 7, Twins 4

American Association
Canaries 2, T-Bones 1

Legion Baseball
Upper Midwest Classic

Eastview, MN 3, SF Post 15 West 2
SF Post 15 West 3, Lakeville South 2
Brandon Valley 2, Kenyon, MN 1
Apple Valley 5, Brandon Valley 4

Thursday's Scores (July 3rd)

American League

NY Yankees 7, Twins 4


American Association

Canaries 11, Railcats 7


Legion Baseball

Brookings 8, Mitchell 3



Wednesday's Scores (July 2nd)


American League

Kansas City 4, Twins 0


American Association

Railcats 9, Canaries 3


Legion Baseball

SF West 5, Mitchell 3

Brookings 14, Huron 4



Tuesday's Scores (July 1st)


American League

Twins 10, Kansas City 2


American Association

Railcats 13, Canaries 5


Legion Baseball

SF West 11, Marshall 1

SF West 10, Marshall 0

Aberdeen 8, Brandon Valley 7

Brandon Valley 5, Aberdeen 4



Monday's Scores (June 30th)


American Association

Canaries 9, Railcats 3 *Kirby-Jones 2 HR's-5 RBI's


American League

Kansas City 6, Twins 1


Legion Baseball

Brandon Valley 3, SF West 2



Sunday's Scores (June 29th)


MLB

Twins 3, Texas 2


American Association

Canaries 4, St. Paul 3   *7th Inning


Saturday's Scores (June 28th)


MLB

Texas 5, Twins 0


IFL

United Bowl

   Storm 63, Nebraska 46 (*4th Consecutive IFL Title, 8th Overall Championship!)


American Association

Canaries 7, St. Paul 3


Friday's Scores (June 27th)


MLB

Texas 5, Twins 4


American Association

Canaries 4, St. Paul 3


Legion Baseball

Pierre 4, Sioux Falls West 3

Sioux Falls West 17, Pierre 7


LPGA

Walmart Northwest Arkansas Championship

1st Round

1.  Sharp (-6)

T2.  Llaneza (-5)

T2.  Wie (-5)

T58.  Anderson (E)

T58.  Kaufman (E)



Thursday's Scores (June 26th)


American League

Angels 6, Twins 4


American Association

Gary 7, Canaries 6


Legion Baseball

SF West 5, Brookings 1

SF West 10, Brookings 0



Wednesday's Scores (June 25th)


American Association

Gary 9, Canaries 6 *WP Bougher (SDSU)


American League

Angels 6, Twins 2


Legion Baseball

Renner 8, Brookings 7 *6 runs in 9th

Brandon Valley 14,  SF East 13



Tuesday's Scores (June 24th)


Legion Baseball

Watertown 12, SF East 1

Watertown11, SF East 4

Yankton 3, SF West  1

SF West 12, Yankton 1


American Association

Gary 8, Canaries 3


American League

LA Angels 8, Twins 6

HR's-Willingham, Morales


Girls Junior Golf

Sectional Qualifier @ Westward Ho

75-Meagan Rachey-Waconia, MN

75-Megan Furtney-S. Elgin, MN

78-Sydney Bormann-Parkston *1st Alternate

80-Katie Bartlett-Pierre

81-Elle Carlson-Sioux Falls



Monday's Scores (June 23rd)


American Association

Canaries 6, Gary 3



Sunday's Scores (June 22nd)


MLB

Twins 6, Chicago White Sox 5


American Association

Sioux City 3, Canaries 2 (*Usiak-Walkoff Single)


Legion Baseball

Wayne Hauschild Invitational @ Brookings

Spearfish 17, Volga 2

Brookings 9, Madison 8 (*Mack Burns Walkoff Single!)

Groton 3, West Central 2 (*Final in 8 innings.  Spencer Knecht Walkoff Single!)

Brookings 10, Volga 2


Saturday's Scores (June 21st)


MLB

Twins 4, Chicago White Sox 3


IFL

United Conference Championship Game @ Sioux Falls

    Storm 73, Cedar Rapids 36


American Association

Canaries 5, Sioux City 1


Legion Baseball

Wayne Hauschild Invitational @ Brookings

Groton 5, Madison 2

Volga 2, West Central 1 (*Final in 8 Innings)

Spearfish 5, West Central 4

Brookings 5, Spearfish 2


Decker College World Series Tournament @ Omaha, NE

Sioux Falls West 11, Denver 3


Friday's Scores (June 20th)


MLB

Twins 5, Chicago White Sox 4 (*Brian Dozier Walkoff Single!)


American Association

Sioux City 7, Canaries 5


Legion Baseball

Wayne Hauschild Invitational @ Brookings

Madison 8, Volga 5

Madison 10, West Central 6

Groton 5, Spearfish 4 (*Dalchow-Walkoff Single!)

Brookings 13, Groton 8


Decker College World Series Tournament @ Omaha

Sioux Falls West 11, Oklahoma City 10

Elkhorn South 16, Sioux Falls West 14


Thursday's Scores (June 19th)


American Association

Canaries 4, Amarillo 3 *11 innings (Sam Lind walk off RBI/WP-Kye Winter


Legion Baseball

@ Omaha

SF West 8, Northwest Bandits 6


American League

Twins 2, White Sox 2 *5th inning



Wednesday's Scores (June 18th)


American League

Boston 2, Twins 1 *10 innings


American Association

Amarillo 2, Canaries 1


Legion Baseball

Brookings 1, Watertown 0

Brookings 11, Watertown 6



Tuesday's Scores (June 17th)


American League

Boston 2, Twins 1


American Association

Canaries 3, Amarillo 2


Legion Baseball

SF West 4, Mitchell 1



Monday's Scores (June 16th)


American League

Boston 1, Twins 0


World Cup

United State 2, Ghana 1 *Brooks goal @ 86:00



Sunday's Scores (June 15th)


MLB

Detroit 2, Twins 0


American Association

Canaries 7, Fargo/Moorhead 2 (*Ford:  2-3, Grand Slam, 5 RBI)

Canaries 4, Fargo/Moorhead 0 (*Moore:  Complete Game, 7 K)


Saturday's Scores (June 14th)


MLB

Detroit 12, Twins 8


IFL

Cedar Rapids 49, Storm 37


American Association

Canaries vs. Fargo/Moorhead POSTPONED (*Made Up As Doubleheader Tomorrow at 2:05 PM)


Legion Baseball

Rich Hinseth Tournament @ Rapid City

   Sioux Falls West 3, Gillette WYO 3


Friday's Scores (June 13th)


MLB

Twins 2, Detroit 0


American Association

Fargo/Moorhead 11, Canaries 3


Legion Baseball

Red River Classic @ Moorhead, MN

   Dickinson ND 7, Renner 4


Gillette WYO 12, Brandon Valley 6

Brandon Valley 5, Rapid City 2


Wednesday's Scores (June 11th)


MLB

Twins 7, Toronto 2


American Association

Canaries 7, St. Paul 6


Legion Baseball

Brandon Valley 17, SF East 1


Tuesday's Scores (June 10th)


American League

Twins 4, Toronto 0


American Association

Canaries 10, St. Paul 5 *snap 10-game skid!


Legion Baseball

SF West 9, SF East 4



Monday's Scores (June 9th)


American League

Toronto 5, Twins 4


American Association

St. Paul 6, Canaries 2 *10th straight loss



Sunday's Scores (June 8th)


MLB

Houston 14, Twins 5


American Association

Gary 7, Canaries 1


Legion Baseball

Post 307 Invitational Championship

   Papillion-LaVista South 7, Brandon Valley 3


Golf

SDGA 2-Man Championship @ Mitchell

1.  Meyrink/Sigmund (128)

T2.  Johnson/Long (130)

T2.  Smith/Tobin (130)

4.  Irlbeck/Nowak (131)


Saturday's Scores (June 7th)


MLB

Twins 8, Houston 0


IFL

Storm 34, Texas 29


American Association

Gary 9, Canaries 2


Legion Baseball

Brookings 8, Mitchell 1

Mitchell 9, Brookings 2


Milt Simons Tournament

Yankton 7, SF West 6

Rod's Sports A's 8, SF East 7

Omaha Burke 11, SF West 6


Post 307 Invitational

Omaha Gross 12, Renner 0

Brandon Valley 11, Clever 1

Brandon Valley 5, Lincoln Northeast 3


Friday's Scores (June 6th)


MLB

Houston 5, Twins 4


American Association

Gary 8, Canaries 6


Legion Baseball

Milt Simons Invitational

   Rod's Sports A's 11, Sioux Falls West 6

   Rod's Sports A's 5, Sioux Falls West 3

   Yankton 2, Sioux Falls East 1

   Omaha NE Burke 16, Yankton 11


Post 307 Invitational

    Brandon Valley 6, Lee's Summit (MO) 5

    Brandon Valley 6, Omaha Gross (NE) 1

    Renner 1, Clever 0

    Millard South 12, Renner 4 *5th Inning


Thursday's Scores (June 5th)


American Association

Winnipeg 8, Canaries 3


MLB

Brewers 8, Twins 5


American Junior Golf Association

Kansas Junior (Final-3 Rounds)

1. Maddy Rayner (TX)         220

1. Courtney Dow (TX)         220

6. Sydney Bormann (SD)   226

Final round Thursday @ Buffalo Dunes



Wednesday's Scores (June 4th)


American Association

Winnipeg 7, Canaries 1 *Game 1

Winnipeg 3, Canaries 0 *Game 2 (5-pitcher no-hitter)


MLB

Twins 6, Brewers 4  *Arcia HR-4 RBI's


Legion Baseball

SF West 11, Brandon Valley 1


American Junior Golf Association

Kansas Junior (Through 2 Rounds)

1. Maddy Rayner (TX)        145

2. Courtney Dow (TX)         148

3. Sydney Bormann (SD)   149

Final round Thursday @ Buffalo Dunes



Tuesday's Scores (June 3rd)


American Association

Canaries vs. Goldeyes-Ppd. (2 games Wednesday)


MLB

Twins 6, Brewers 4 *Willingham 3-run HR



Monday's Scores (June 2nd)


MLB

Milwaukee 6, Twins 2


American Association

Winnipeg 3, Canaries 2


Sunday's Scores (June 1st)


MLB

Twins 7, NY Yankees 2


American Association

Kansas City 3, Canaries 2 (*Resumption of Suspended Saturday Game)

Canaries vs. Kansas City (*Game 2 Postponed)


Saturday's Scores (May 31st)


MLB

NY Yankees 3, Twins 1


IFL

Storm 45, Nebraska 20


American Association

Canaries 1, Kansas City 1 *3rd Inning (Play Suspended Due To Rain, Resumes 1 PM tomorrow)


H.S. Track

State Championships @ Sioux Falls

AA Team Standings

Boys
1.  Lincoln (118) 
2.  Roosevelt (95) 
3.  Brandon Valley (85.50) 
4.  Rapid City Stevens (59) 
5.  Watertown (58.50)

Girls
1.  Rapid City Stevens (101) 
2.  Rapid City Central (82.50) 
3.  Pierre (67) 
4.  Yankton (59) 
5.  Brandon Valley (57.50)


A Team Standings

Girls
1.  Sioux Falls Christian (119) 
2.  St. Thomas More (98) 
3.  Madison (92.50) 
4.  West Central (37.5) 
5.  Lead-Deadwood (35)

Boys
1.  Custer (103) 
2.  Dell Rapids (85) 
3.  Canton (60) 
4.  St. Thomas More (57) 
5.  Madison (43)


B Team Standings

Girls
1.  Sioux Falls Christian (119) 
2.  St. Thomas More (98) 
3.  Madison (92.50) 
4.  West Central (37.5) 
5.  Lead-Deadwood (35)

Boys
1.  Custer (103) 
2.  Dell Rapids (85) 
3.  Canton (60) 
4.  St. Thomas More (57) 
5.  Madison (43)


Legion Baseball

Sioux Falls West 3, Groton 2

Yankton 2, Sioux Falls West 0


Friday's Scores (May 30th)


MLB

Twins 6, NY Yankees 1


American Association

Kansas City 7, Canaries 3


H.S. Track

State AA Meet @ Sioux Falls-Day 1

Boys Standings
1.  Roosevelt (43)
2.  Brandon Valley (37.5)
3.  Lincoln (36)
T4.  Yankton (34)
T4.  RC Stevens (34)

Girls Standings
1.  RC Stevens (45)
2.  RC Central (38.5)
3.  Brookings (30)
4.  Lincoln (25)
5.  Sturgis (24)


State A Meet @ Madison-Day 1

Boys Standings

1.  Custer (35)

T2.  SF Christian (19)

T2.  Madison (19)

4.  Dell Rapids (14)

5.  Aberdeen Roncalli (13)


Girls Standings

1.  St. Thomas More (27)

2.  Madison (26.50)

3.  SF Christian (26)

4.  Hill City (21)

T5.  Tri-Valley (18)

T5.  Custer (18)


State B @ Sioux Falls-Day 1

Boys Standings
1.  Elkton-Lake Benton (28)
2.  Mitchell Christian (26)
3.  Parker (24)
T4.  Herreid/Selby (20)
T4.  Wessington Springs (20)

Girls Standings
1.  Ipswich (44)
2.  Elkton-Lake Benton (21)
3.  Freeman (20)
4.  Estelline (17)
T5.  Gayville-Volin (16)
T5.  DeSmet (16)
T5.  Harding County (16)


Legion Baseball

Yankton 1, SF West 0

SF West 2, Omaha Central 1

Brandon Valley 8, Renner 1

Brandon Valley 8, South Sioux City 7


Thursday's Scores (May 29th)


American League

Rangers 5, Twins 4


American Association

Canaries 12, Kansas City 5 *Duffy 2 HR's-5 RBI's



Wednesday's Scores (May 28th)


American League

Rangers 1, Twins 0


American Association

Fargo-Moorhead 8, Canaries 7


Legion Baseball

Mitchell 19, SF East 9

SF West 3, Huron 2

Watertown 7, SF West 5



Tuesday's Scores (May 27th)

American League
    Twins 4, Rangers 3

American Association
    Canaries 9, Fargo-Moorhead 5

Legion Baseball
    SF East 14, Aberdeen 10


Monday's Scores (May 26th)

H.S. Baseball
State B Tournament @ Sioux Falls
Semifinals
    Madison 1, West Central 0 (*MHS' Jacob Leighton Strikes Out 16 & Throws No-Hitter!)
    St. Thomas More 5, Parkston 1

3rd Place Game
     West Central 4, Parkston 2

Championship
     St. Thomas More 2, Madison 0

MLB
Texas 7, Twins 2

American Association
Fargo-Moorhead 5, Canaries 4

Sunday's Scores (May 25th)

MLB

San Francisco 8, Twins 1


American Association

St. Paul 3, Canaries 2


Saturday's Scores (May 24th)


H.S. Tennis

State Meet @ Rapid City

Final Team Standings
1.  Lincoln (696)
2.  Mitchell (577)
3.  O'Gorman (571)
4.  Washington (494)
5.  RC Stevens (384)


H.S. Baseball

State A Tournament @ Mitchell

Semifinals

    Lincoln 5, Brookings 4

    Pierre 4, O'Gorman 2


3rd Place Game

    Brookings 12, O'Gorman 11


Championship

    Lincoln 3, Pierre 0


IFL

Storm 69, Texas 42


American Association

Canaries 4, St. Paul 1


MLB

San Francisco 2, Twins  1


Friday's Scores (May 23rd)


MLB

San Francisco 6, Twins 2


American Association

Canaries 3, St. Paul 1


College Baseball

Summit League Tournament @ Sioux Falls

    SDSU 6, Fort Wayne 3 (*IPFW Eliminated)

    Western Illinois 5, SDSU 2 (*Jacks Eliminated, Finish Season 28-29)


H.S. Boy's Tennis

State Meet @ Rapid City-Day 2

TEAM STANDINGS
1.  Lincoln (524)
2.  Mitchell (501.5)
3.  O'Gorman (491)
4.  Washington (458)
5.  RC Stevens (358)


Thursday's Scores (May 22nd)

 
Boys State Tennis Tournament in RC

Day 1 Team Results

1. Mitchell                 332

    O'Gorman             332

    Lincoln                   332

    Washington          332

     RC Stevens          332


American Association

St. Paul 10, Canaries 8 *5th straight loss for Birds


College Baseball

Summit League Tournament

NDSU 4, SDSU 3

*Jacks play Fort Wayne Friday at 11am


Women's Golf

NAIA Nationals-3rd/Final Round


  1. Savannah                 914

  1. Oklahoma City         914

  3. Cumberlands          924

19. D.W.U.                       993


245-Lauren Fitts (60th)

246-Chelsea Burback (62nd)


H.S. Region Track

1-B Girls

1.  GP Lutheran             151

2.  Northwestern            107

3.  Warner                         98

4.  Wilmot                          86


1-B Boys

1.  GP Lutheran             162

2.  Langford                    123

3.  Warner                       112

4.  Northwestern             74


3-B Girls

1. Arlington                     123

2. Estelline                     122

3. DeSmet                        78

4. JV Christian                 64


3-B Boys

1. JV Christian                  107

2. Wolsey-Wessington   102

3. Sanborn/Woonsocket   99

4. Arlington                           71


1-A Girls

1. Roncalli                         152

2. Groton                            135.5

3. Milbank                          123

4. Webster                         121


1-A Boys

1. Roncalli                        188.5

2. Milbank                         116.5

3. Webster                        116

4. Groton                            108


3-A Girls

1. Madison                        160

2. SF Christian                 108

3. Dell Rapids                    52

4. Garretson                       49


3-A Boys

1. Dell Rapids                   115

2. Madison                         113

3. SF Christian                    92

4. Garretson                        50


5-A Girls

1. West Central                 180

2. MV/Plankinton               138

3. Bon Homme                  117

4. Tri-Valley                         112


5-A Boys

1. West Central                  187

2. Bon Homme                   182

3. Tri-Valley                          123

4. Ethan/Parkston                96


6-A Girls

1. Mobridge/Pollock           177

2. Chamberlain                   125

3. Winner                              120

4. Miller                                   72


6-A Boys

1. Winner                             157

2. Miller                                 144

3. Mobridge/Pollock             92

4. Chamberlain                     85



Wednesday's Scores (May 21st)


Women's Golf

NAIA Nationals-2nd Round


  1. Savannah                 608

  2. Oklahoma City         611

  3. Cumberlands          618

20. D.W.U.                       669


160-Chelsea Burback (41st)

167-Lauren Fitts (72nd)


Interleague

Twins 2, San Diego 0 *Hughes 7 IP/Plouffe HR



Tuesday's Scores (May 20th)


SD H.S. State Golf Tournaments


Girls "AA" @ Hillsview (Pierre)


1. O'Gorman               615

2. Pierre                       647

3. RC Stevens            663

4. Yankton                   694

5. Huron                      709


149-Elle Carlson (O'Gorman)

151-Katie Bartlett (Pierre)

152-Meredith Turner (OG)

153-Karissa Guthrie (Pierre)

154-Myla Brown (OG)


Girls "A" @ Spearfish Canyon


1. Parkston                 708

2. SF Christian           724

3. Madison                  775

4. Belle Fourche        777

5. Vermillion               781

6. St. Thomas More  781


149-Sydney Bormann (Parkston)

162-Sydney Weber (Parkston)

168-Liz Bay (Belle Fourche)

168-Samantha Langford (Madison)


Girls "B" @ Lakeview (Mitchell)


1. Deubrook                   534

2. Burke/S. Central       578

3. Howard                      590

3. Deuel                         592

5. Hamlin                       597


165-Maggie Fiscel (Scotland)

166-Kali Trautman (Deuel)

167-Sydney Benter (Burke/SC)


Boys "B" @ Wild Oak (Mitchell)


1. Aberdeen Christian   497

2. Hamlin                         500

3. Deubrook                    508

4. Garretson                    509

5. Howard                        510


151-Drew Seubert (Canistota)

158-Tristen Brush (Phillip)

159-Riley Hanson (DeSmet)


American Association

Gary 5, Canaries 4


Interleague

Twins 5, San Diego 3


Monday's Scores (May 19th)


American Association

Gary 6, Canaries 5 *10 innings


Boys Tennis

Washington 8, Roosevelt 1


SD H.S. State Golf Tournaments

Girls "AA" @ Hillsview (Pierre)


1. O'Gorman               307

2. Pierre                      320

3. RC Stevens            336

4. Yankton                   356

5. Lincoln                    358


74-Katie Bartlett (Pierre)

75-Elle Carlson (O'Gorman)

76-Meredith Turner (OG)

77-Karissa Guthrie (Pierre)

      Jane Benedict (OG)


Girls "A" @ Spearfish Canyon


1. Parkston                340

2. SF Christian           358

3. St. Thomas More  386

4. Madison                  388

5. West Central          390

6. Belle Fourche         390


72-Sydney Bormann (Parkston)

79-Sydney Weber (Parkston)

81-Liz Bay (Belle Fourche)

82-Aspen Watts (Hot Springs)

82-Samantha Langford (Madison)


Girls "B" @ Lakeview (Mitchell)


1.  Deubrook                 267

2. Howard                      293

3. Deuel                          294

3. Burke/South Cent.  294

5. Platte/Geddes          308


78-Maggie Fiscel (Scotland)

83-Sydney Benter (Burke/SC)

84-Kali Trautman (Deuel)


Boys "B" @ Wild Oak (Mitchell)


1. Garretson                   248

2. Aberdeen Christian  250

3. Hamlin                          251

4. Deubrook                    259

5. Howard                        261


73-Drew Seubert (Canistota)

77-Tristen Brush (Phillip)

78-Josh Sackmann (Lemmon)



Sunday's Scores (May 18th)


MLB

Seattle 6, Twins 2


American Association

Sioux City 8, Canaries 2


Saturday's Scores (May 17th)


MLB

Twins 4, Seattle 3


IFL

Storm 34, Bemidji 13


American Association

Sioux City 10, Canaries 2


College Baseball

NDSU 4, SDSU 3


D2 Central Region Tournament @ Russellville, ARK

   Emporia State 3, Augustana 0 (*Augie eliminated, finish season 41-16)


College Softball

Division 2 Central Super Regional @ Sioux Falls

Game 2

   Southeastern Oklahoma State 5, Augustana 4 (*SOSU Wins Series 2-0, Augie finishes 46-15)


College Track

Summit League Championships @ Fargo, ND

Men's Team Standings

T1.  USD (260)

T1.  NDSU (260)

3.  SDSU (146)


Women's Team Standings

1.  NDSU (246)

2.  SDSU (193)

3.  USD (169)


H.S. Baseball

Region 1A Tournament

Semifinals

Lincoln 6, Washington 5

Brandon Valley 11, Harrisburg 0


Championship

Lincoln 5, Brandon Valley 2


Region 2A Tournament

Semifinals

Roosevelt 7, Yankton 0

O'Gorman 6, Mitchell 4


Championship

O'Gorman 2, Roosevelt 1


Region 3A Tournament

Semifinals

Pierre 3, RC Stevens 2 (*Final in 8 innings)

RC Central 6, Sturgis 3


Championship

Pierre 1, RC Central 0 (*Final in 8 innings, Leidholt-Walkoff single!)


Region 4A Tournament

Semifinals

Watertown 3, Huron 1

Brookings 14, Aberdeen 2


Championship

Brookings 6, Watertown 4 (*Brookings scores 3 in 7th To Win)


H.S. Tennis

O'Gorman 9, Roncalli 0

Minneapolis-Washburn 5, O'Gorman 4



Friday's Scores (May 16th)


College Softball

Division 2 Central Super Regional @ Sioux Falls

Game 1

Southeastern Oklahoma State 13, Augustana 12 *Peterson slam/Vikes 5 HR's

(*SE Ok. State leads best-of-3 series 1-0)


College Baseball

SDSU 5, NDSU 1 *Pack 2 hits/2 RBI's

SDSU 6, NDSU 0 *Hodges 6 scoreless IP


Central Region @ Russellville, AR

Augustana 8, Arkansas-Monticiello 6 *Goihl 2-run single in 9th


American Association

Canaries 4, Explorers 1


American League

Twins 5, Mariners 4


Summit League Track

Fargo

Women 9 Events

1. SDSU                90 *Mary Wirth wins high jump

2. NDSU                88

3. USD                   86 *Danielle Waldner wins shot put, Hunter Wilkes wins pole vault

4. Neb-Omaha     34


Men 8 events

1. NDSU              127

2. USD                   89 *Kyle McKelvey wins shot,Jeff O'Connell long jump, Jeff Mettler steeplechase

3. SDSU                 58

4. W. Illinois           27


H.S. Track

Big East Conference

Boys

1. Parker               165

2. Garretson        123.5

3. Sioux Valley      105.5

4. Chester               99


Girls

1. Garretson          162

2. Sioux Valley        109.5

3. Parker                 109

4. Chester               108.5


Women's Golf

NCAA D-II Nationals

3rd Round-Conover, NC


  1. Bradley (Lynn)                 217

  3. Toivonen (Augustana)    219(72 today)

36. Ostrander (Augustana)  232 (84 today)


LPGA Tour

Kingsmill Classic (2nd Round)

1. Hee Young Park    -8

2. Stacey Lewis         -7

95. Kim Kaufman     +4


Champions Tour

The Tradition (2nd Round)

1. Mark Calcavecchia   -6

2. Jay Haas                    -5

23. Tom Byrum             +1


Boys Tennis

Lincoln 8, St. Thomas More 1

Lincoln 9, Roncalli 0

O'Gorman 9, RC Central 0

O'Gorman 8, RC Stevens 1


ESD Championship

1. Mitchell                    430

2. Brandpon Valley    199

3. Aberdeen                189



Thursday's Scores (May 15th)


American League

Twins 4, Boston 3 (10) *Hicks walkoff single


American Association

Canaries 5, Explorers 4 *Tinoco 3-run HR


College Baseball

Central Region @ Russellville, AR

ArkansasTech 4, Augustana 2 *Fink 3 hits/RBI


NDSU 4, SDSU 2


H.S. Baseball

Mitchell 9, Roosevelt 1


Women's Golf

NCAA D-II Nationals

2nd Round-Conover, NC


1. Fioria (Barry)                    144

6. Toivonen (Augustana)    147 (74 today)

8. Ostrander (Augustana)  148 (72 today)


Summit League Track

Fargo (after 3 events)


Women

1. SDSU                44 *Paulzine wins hammer

2. USD                   33 *Eichkorn wins 10,000 M

3. NDSU                21

4. Neb-Omaha       8


Men

1. NDSU                51

2. USD                   27 *Haase wins 10,000 M

3. SDSU                 19

4. IUPUI/WIU         10


Boys Tennis

Lincoln 9, Vermillion 0



Wednesday's Scores (May 14th)


American League

Red Sox 9, Twins 4


College Baseball

NAIA National Tournament

Bacone 2, Northwestern 0

*Red Raiders (42-13) eliminated


Boys Tennis

Lincoln 6, Mitchell 3



Tuesday's Scores (May 13th)


Stanley Cup Playoffs

Western Conf. Semi's @ Xcel Center

Game #6

Blackhawks 2, Wild 1 *Overtime

Hawks win series 4-2


American League

Twins 8, Red Sox 6 *Parmalee walkoff 2-run HR


H.S. Baseball

Brandon Valley 6, Roosevelt 1

Brookings 7, Harrisburg 1

Washington 10, Lincoln 9


College Baseball

NAIA Tournament

Bellevue 2, Northwestern 1

Northwestern 12, Friends 5 *Linn 4 hits-2 RBI's


Boys Tennis

O'Gorman 8, Washington 1

Mitchell 8, Yankton 1

Mitchell 9, Brandon Valley 0 *Kernels 21-0


Girls Golf

Region 2-B

1. Deubrook                     296              

2. Howard                         305

3. Wessington Springs  353

4. DeSmet                        392


91-Kelsey Dawson (H)

94-Kayla Ovall (D)


Monday's Scores (May 12th)


Girls Golf

Region 2-A

1. SF Christian        343

2. Vermillion            350

3. West Central      362

4. Canton                 366


81-Alexa From (WC)

82-Mikayla Christensen (SFC)

     Mary High (Dakota Valley)


College Baseball

NAIA Tournament-Shawnee, OK

Northwestern vs. Bellevue-Ppd.

*will play Tuesday @ 11 am



Sunday's Scores (May 11th)


NHL

Stanley Cup Playoffs

Western Semifinals-Game 5 @ Chicago

    Chicago 2, Wild 1 (*Chicago Leads Series 3-2)


MLB

Twins 4, Detroit 3


College Baseball

SDSU 9, Western Illinois 1


College Softball

NCAA Central Region 1 Tournament @ Winona, MN

Championship

    Augustana 9, Winona State 8 (*Augie Rallies From Down 8-1, winning on Jordan Schaffer's 3-run HR)


Saturday's Scores (May 10th)


MLB

Detroit 9, Twins 3

IFL
Storm 48, Cedar Rapids 36

College Baseball

SDSU 5, Western Illinois 0

Western Illinois 16, SDSU 4

NSIC Tournament @ Sioux Falls

Championship

   Augustana 4, Winona State 3

College Softball

NCAA Central Region @ Winona

   Augustana 2, Winona State 1

College Track
NSIC Championships @ WInona, MN
Men

1.  MSU-Mankato (177)
2.  Augustana (129)
3.  Sioux Falls (96)
8.  Northern State (41)
12.  SMSU (20)

Women
1.  Mary (169.33)
3.  Augustana (110)
T8. Sioux Falls (49)
T8. Northern State (49)
13.  SMSU (3)


High School Baseball

Lincoln 12, Mitchell 0
Aberdeen 6, Brookings 2

High School Track
Running Elk @ Elkton
Girls

1.  Elkton-Lake Benton (121)
2.  Arlington (111)
3.  Deubrook (110)
4.  Chester (107)
5.  Pipestone (97)

Boys
1.  Chester (134)
2.  Elkton-Lake Benton (132)
3.  Great Plains Lutheran (124)
4.  Deubrook (87)
5.  Arlington (74)

Friday's Scores (May 9th)

American League
Twins 2, Tigers 1

Stanley Cup Playoffs
Western Conf. Semi's-Game #4
Wild 4, Chicago 2
*Series tied 2-2

College Baseball
NSIC Tournament in Sioux Falls
Augustana 17,  Wayne State 2 *Fink 4 hits, 4 RBI's

Western Illinois 4, SDSU 3

H.S. Baseball
Brookings 7, Huron 0
Roosevelt 4, Yankton 0

Women's Softball
Summit League @ Fargo
NDSU 11, South Dakota 8 *Cochran Grand Slam *Coyotes eliminated
Western Illinois 10, SDSU 4 *Bingham, Kleppin, Larsen consective HR's *Jacks eliminated

Central Region @ Winona
Augustana 8, Missouri Western 7 *Kennedy walkoff HR, Trautman 2 HR-4 RBI's

Boys Tennis
O'Gorman 5, Lincoln 4
Mitchell 7, RC Stevens 2
Mitchell 9, Watertown 0

Boys Golf
Region 4-B
1. Platte/Geddes       265
2. Andes Central       273
3. Bon Homme           274
4. Gregory                   288

(75) J.J. Cooney-Andes Central
(83) Jayden Van Zee-Platte/Geddes

Girls Golf
Region 4-B
1. Burke/SC                 318
2. Platte/Geddes         325
3. MV/Plankinton         330
4. Bon Homme            367

(88) Maggie Fiscel-Scotland
(93) Niki Nelson-Platte/Geddes

E-S-D Championship

1. Pierre                     342
2. Brandon Valley     360
3. Aberdeen               363
4. Brookings              364

(78) Karissa Guthrie-Pierre

College Track-NSIC
Men
1. U.S.F.              55
4. Augustana     31
10. Northern        5
11. SMSU             3

Women
1. Wayne State      45
4. U.S.F.                  31
8. Augustana         19
9. Northern             16

H.S. Track-Metro Conference
Boys
1. Roosevelt          114
2. Lincoln              110.5
3. Washington         75
4. Brandon Valley    50

Girls
1. Brandon Valley   106
2. Washington          94
3. Lincoln                  79
4. Roosevelt              60

Thursday's Scores (May 8th)

American League

Cleveland 9, Twins 4

College Baseball
NSIC Tournament in Sioux Falls
Augustana 7,  St. Cloud 5 *Fink 2-run HR in 7th
Winona State 4, SMSU 3 *Mustangs eliminated

Women's Softball
Summit League Tourney in Fargo
Fort Wayne 9, USD 8 *Coyotes hit 4 HR's
SDSU vs. Western Illinois *Ppd to Friday 10am
USD vs. NDSU *Ppd to Friday 12:30

Boys Tennis
O'Gorman 8, Watertown 1

H.S. Track
First Dakota Relays
Boys
1. Yankton            214.5
2. Brookings        116
3. Bon Homme    111.25
4. Mitchell                73

Girls
1. Yankton              201
2. Mitchell               117
3. Brookings            71
4. Bon Homme       61


Wednesday's Scores (May 7th)

American League

Cleveland 4, Twins 3

College Baseball
NSIC Tournament in Sioux Falls
Augustana 12,  SMSU 5 *Peterson/Duxbury 3 RBI's
St. Cloud 6, Northern 0
SMSU 5, Northern 3 *Rients 2-run HR, Rocamora 2 HR's

Women's Softball
Summit League Tourney in Fargo
USD 7, SDSU 2 *WP-Rachel Cue (18-9)/Katie Cochran 2-run HR


Tuesday's Scores (May 6th)

Stanley Cup Finals

Game #3 Western Conf. Semifinals

Wild 4, Chicago 0 *Granlund 2 goals
*Hawks lead series 2-1 (Game 4-Friday)

American League
Cleveland 4, Twins 2 *Colabello HR

H.S. Baseball
Watertown 8, Brookings 7

Boys Tennis
Mitchell 8, Roosevelt 1
Lincoln 8, Yankton 1
*Lincoln @ Mitchell Monday
*Both teams remain unbeaten

Women's Golf
Central Region-2nd Round

1. Central Oklahoma     903
2. SW Oklahoma St.      932
3. Arkansas Tech          935
4. Augustana  (326)       943

7th-Ostrander (AC) 231*
7th-Toivonen (AC) 231*
10th-Rutherford (USF) 232

*Qualified for D-II Nationals

H.S. Track
Sioux Valley Invite
Girls
1. Sioux Valley           108
2. Hamlin                     106
3. Flandreau                 89
4. Clark/Willow Lake  81

Boys
1. Sioux Valley           146
2. Hamlin                       85
2. Flandreau                 85
4. Clark/Willow Lake  52

Dwight Kinney Invite
Girls
1. Elkton/Lake Benton  150
2. Estelline                      121
3. GP Lutheran               116
4. Arlington                     101

Boys
1. Elkton/Lake Benton   164.5
2. GP Lutheran                128.5
3. Castlewood                   73
4. Deuel                               72

Monday's Scores (May 5th)

American League
Twins 1, Cleveland 0 *10 inning/Escobar HR

H.S. Baseball
Roosevelt 3, Huron 2
Huron 6, Roosevelt 3

Boys Tennis
Lincoln 6, O'Gorman 3

Men's Golf
U.S. Open Local Qualifier
@ Bakker Crossing

69-Michael Berg (Detroit Lakes)
71-Danny Sinksen (SF) *won in playoff
      Max Donohue (SF)

*2 advance to sectional qualifying June 2nd

Women's Golf
Central Region-2nd Round

1. Central Oklahoma     602
2. Augustana                   617
2. Henderson State        617
4. Arkansas Tech           619
5. S.W. Oklahoma St.    622

2nd-Ostrander (AC) 148
8th-Leland (AC) 154
       Rurtherford (USF) 154

GPAC Final Round (4)

1. D.W.U.                   1,308
2. Northwestern       1,367
4. Mount Marty           1,437
10. Dordt                    1,536

1st-Lauren Fitts (DWU) 318
2nd-Chelsea Burback (DW) 324
4th-Jenna Winckler (DWU) 332

Girls Golf
SF City Tournament-Final Round

1. O'Gorman                 994
2. Lincoln                  1, 142
3. Washington          1,155
4. Roosevelt              1,246

1st-Myla Brown (OG) 235
2nd-Elle Carlson (OG) 239
3rd-Abbie Grevlos (L) 243

Dakota XII

1. SF Christian          368
2. Madison                 376
3. Vermillion               387
4. Canton                    388
5. West Central          393

1st-Mary HHigh (DV) 84
2nd-Samantha Langford (Madison)
3rd-Mikayla Christensen (SFC)


Sunday's Scores (May 4th)

NHL
Stanley Cup Playoffs
Western Conference Semifinals-Game 2
   Chicago 4, Wild 1 (*CHI Leads Series 2-0)

MLB
Twins 5, Baltimore 2

College Baseball
UNO 6, SDSU 3
SMSU 8, Northern State 0 (*Rients-Sets SMSU Program Record With 18th Homerun)
SMSU 3, Northern State 2

Women's College Tennis
NCAA Division 2 Region Championship @ Sioux Falls
    Northeastern State 5, Augustana 3


Saturday's Scores (May 3rd)

MLB
Twins 6, Baltimore 1

College Baseball
SDSU 3, UNO 0
SDSU 1, UNO 0
Concordia-St. Paul 8, Sioux Falls 2
Sioux Falls 8, Concordia-St. Paul 1
Northern State 24, SMSU 13
SMSU 11, Northern State 5

GPAC TOURNAMENT @ MITCHELL
   Midland 2, Northwestern 1

Championship Game
   Midland 10, Dakota Wesleyan 1

NSAA TOURNAMENT @ VALLEY CITY, ND
    Dickinson State 14, Presentation 2
    Jamestown 8, Dakota State 3

College Softball
UMKC 7, SDSU 1
SDSU 2, UMKC 0
NDSU 12, USD 3

NSIC TOURNAMENT @ SIOUX FALLS
CHAMPIONSHIP
GAME 1

    Winona State 5, Augustana 0

GAME 2
    Winona State 3, Augustana 1

NSAA/FRONTIER TOURNAMENT @ JAMESTOWN, ND
    Dakota State 3, Valley City State 2
    Great Falls 5, Dakota State 0

Women's College Tennis
NCAA DIVISION 2 REGIONAL SEMIFINAL @ SIOUX FALLS
    Augustana 5, Emporia State 0

GPAC TOURNAMENT @ FREEMONT, NEB
     Doane 5, Northwestern 2

H.S. Baseball
Roosevelt 3, Fargo North 1
Roosevelt 6, Fargo North 3

Friday's Scores (May 2nd)

American League
Baltimore 3, Twins 0

I-F-L
Storm 69, Wyoming 51 *(Oates 2 TD catches/Dixon 4 TD passes)

NHL
Stanley Cup Playoffs
Western Conference Semifinals
Chicago 5, Wild 2 *Hawks lead series 1-0
(Game 2 Sunday @ 2:00 on KDLT)

College Softball
NSIC Tournament @ Sherman Park

Augustana 11, Mary 0 *Vikes 5 HR's
Augustana 3, MSU-Mankato 1 *Trautmann 2-run HR

GPAC Tournament @ Hastings

D.W.U. 7, Doane 3 *Snook grand slam!
Concordia 8, D.W.U. 7 *Tigers eliminated

NSAA/Frontier @ Jamestown

Dickinson State 9, Dakota State 0
Valley City 13, Presentation 9
Dakota State 7, Presentation 2 *Saints eliminated

N.D.S.U. 3, U.S.D. 2
N.D.S.U. 10, U.S.D. 1

College Baseball
GPAC @ Mitchell

D.W.U. 10, Midland 8
Northwestern 24, Briar Cliff 8 *Skyler Wheeler 6 hits/5 RBI's
Morningside 18, Mount Marty 10 *Lancers eliminated
Northwestern 8, D.W.U. 4

NSAA/Frontier @ Valley City

Jamestown 20, Presentation 7
Valley City State 8, Dakota State 7 *11 innings

Nebraska-Omaha 3, SDSU 2 *Splett HR
Augustana 10, Grace 3

H.S. Baseball
Lincoln 9, Harrisburg 7
Roosevelt 12, Fargo South 0
Roosevelt 6, Fargo 0

Boys Tennis
Lincoln 7, Washington 2
O'Gorman 8, Pierre 1
Mitchell 9, Brookings 0


Thursday's Scores (May 1st)

Interleague


Dodgers 9, Twins 4
Dodgers 4, Twins 3 *11 innings

College Softball
NSIC Tournament @ Sherman Park

Augustana 9, MN-Duluth 7 *Vikes with 7 HR's!
Wayne State 10, USF 8
Concordia-SP 7, USF 5 *Cougars eliminated (30-17)

GPAC Tournament @ Hastings

Morningside 10, Dordt 0
Hastings 10, DWU 2
Doane 2, Northwestern 0
DWU 8, Dordt 2  *Defenders eliminated
Concordia 8, Northwestern 4 *Red Raiders eliminated

College Baseball
GPAC Tournament @ Mitchell

Mount Marty 17, Northwestern 5 *O'Connell 4 hits, 3 RBI's
DWU 8, Morningside 1 *Wes Snyder no-hitter!
DWU 6, Briar Cliff 3
Midland Lutheran 7, Mount Marty 4
Northwestern 1, Hastings 0

SMSU 3, Bemidji State 1
SMSU 13, Bemidji State 2 *Rients 2 HR's (15) 7 RBI's

H.S. Baseball
Roosevelt 10, O'Gorman 6
Brandon Valley 7, Lincoln 2

Girls Golf
SF Christian Invite

1. Parkston           331
2. SF Christian     335
3. West Central    350
4. Canton               363
5. Dakota Valley    366

70-Sydney Bormann (P)
72-Sydney Weber (P)

Boys Tennis
Roosevelt 6, Brandon Valley


Wednesday's Scores (April 30th)

Stanley Cup Playoffs

Western Conference-1st Round
Game 7 @ Denver
Wild 5, Avalanche 4 *Overtime
*Wild win series 4-3, play Chicago next

Inter League

Dodgers 6, Twins 4

College Baseball
Northern 4, Mary 3 *Rocamora GW Homer
Northern 13, Mary 3 *Clinch NSIC playoffs (27-14)
Augustana 2, St. Cloud 1
Augustana 6, St. Cloud 5
SDSU vs. USF * Postponed


Tuesday's Scores (April 29th)

Inter League
Dodgers @ Twins Ppd. (2 games Thursday)


Monday's Scores (April 28th)

Stanley Cup Playoffs
Western Conference-1st Round
Game 6 @ Xcel Center
Wild 5, Colorado 2 *Parise 2 goals (Series tied 3-3)

Girls Golf
Warrior Invite
1. O'Gorman               331
2. Yankton                   351
3. Washington           357
4. Brookings              359

76-Becky Frick (Y)
79-Kelsie Johnson (OG)
80-Elle Carlson (OG)

Men's Golf
#4 Qualifier @ Fox Run
1. NE Wesleyan        1,225
5. Northwestern        1,248
7. D.W.U.                    1,288
9. Dordt                       1,313
11. Mount Marty          1,425

303-Ryan Kiewiet (NW)  3rd
304-Neil Malenke (NW) 4th

College Softball
Northwestern 6, Mount Marty 2

H.S. Baseball
Lincoln 2, Harrisburg 0

Women's Tennis
Northwestern 9, Midland Lutheran 0


Sunday's Scores (April 27th)

MLB
Twins vs. Detroit PPD

Women's College Tennis
NSIC Tournament @ Minnetonka, MN
Semifinals
    Augustana 5, Winona State 1

Championship
    Augustana 5, Mary 0 (*5th NSIC Title In 6 Years)

Women's College Golf
NSIC Championships @ Morton, MN
Final Team Standings

1.  Augustana (1304-5th Straight NSIC Title)
2.  Concordia-St. Paul (1337)
3.  MSU-Mankato (1358)
6.  SMSU (1419)
8.  Sioux Falls (1430)
*Individual Champion-Augustana's Maggie Leland (322)


Saturday's Scores (April 26th)

NHL
Stanley Cup Playoffs
Western Conference Quarterfinals-Game 5 @ Denver, CO

   Colorado 4, Wild 3 (*Final in Overtime, COL Leads Series 3-2)

MLB
Twins 5, Detroit 3

College Baseball
Iowa 4, SDSU 3 (*Final in 9 Innings)
Iowa 12, SDSU 3
Wayne State 5, Augustana 3
Augustana 5, Wayne State 4
SMSU 3, UM-Crookston 0
SMSU 10, UM-Crookston 2
Winona State 8, Sioux Falls 1
Winona State 6, Sioux Falls 2
Northern State 14, UM-Duluth 4
Northern State 3, UM-Duluth 1
DWU 3, Mount Marty 1 (*Final in 8 Innings)
Mount Marty 3, DWU 2
Northwestern 18, Dordt 14
Northwestern 22, Dordt 16
Presentation 1, DSU 0 (*Final in 15 Innings, PC's Chad Ellingson threw all 15 innings & 179 pitches!)
DSU 3, Presentation 1

College Softball
USD 2, SDSU 1
Augustana 9, Mary 1
Augustana 6, Mary 0
SMSU 5, Northern State 0
Northern State 9, SMSU 1
Sioux Falls 5, MSU-Moorhead 3
Sioux Falls 4, MSU-Moorhead 0
Concordia 11, DWU 3
DWU 8, Concordia 6
Valley City State 5, DSU 1
Valley City State 10, DSU 6
Dordt 5, NWU 2
Dordt 12, NWU 7
Hastings 13, Mount Marty 1
Mount Marty 7, Hastings 5

Women's College Tennis
Summit League Tournament @ Denver, CO
Semifinals

    Denver 4, USD 0
    Fort Wayne 4, SDSU 1

NSIC Tournament @ Minnetonka, MN
Quarterfinals

   Mary 5, Sioux Falls 3
   Augustana 5, MSU-Mankato 3

Northwestern 9, Concordia 0
NWU 8, Mount Marty 1
Hastings 5, Mount Marty 4

Men's College Tennis
Summit League Tournament @ Denver, CO
Semifinals

   Fort Wayne 4, SDSU 1

Women's College Golf
NSIC Championships-3rd Round
   1.  Augustana (980)
   2.  Concordia-St. Paul (989)
   3.  MSU-Mankato (1014)
   4.  Upper Iowa (1038)
   5.  SMSU (1056)
   9.  Sioux Falls (1090) 

Friday's Scores (April 25th)

American League

Tigers 10, Twins 6

College Baseball
Dakota State 10, Presentation 6
Dakota State 13, Presentation 4
Wayne State 6, Augustana 0
Wayne State 4, Augustana 1
SMSU 8, MN-Crookston 5
SMSU 7, MN-Crookston 6
Iowa 2, SDSU 1 *11 innings
Winona State 7, USF 6
Winona State 4, USF 3
Northern 8, MN-Duluth 4 *Rocamora grand slam!
Northern 14, MN-Duluth 4 *Traxler 3-run HR

H.S. Baseball
Brookings 4, Washington 3

College Softball
South Dakota 8, SDSU 0 *Daly/Boyd HR's, Cue 1-hitter
South Dakota 10, SDSU 0 *Boyd/Dinning HR's, Cue 3-hitter
Augustana 9, Minot State 4 *Kenndey 4 for 4, WP-Trautmann 23-5
Augustana 11, Minot State 2 *1,400th win in school history
Northern 3, USF 0 *Hubler 2-run HR
Northern 2, USF 1 *Albright HR
SMSU 5, MN-Moorhead 4
SMSU 7, MN-Moorhead 0
Dordt 9, St. Mary 2
Dordt 9, St. Mary 1
Doane 5, Mount Marty 4
Doane 13, Mount Marty 1

Boys Tennis
O'Gorman 8, Aberdeen 1
Mitchell 9, Vermillion 0
Mitchell 9, Madison 0
Mitchell 9, Huron 0 *Kernels now 10-0

Women's Tennis
Summit League
South Dakota 4, IUPUI 0

Girls Golf
Mitchell Invite
1. Pierre                  330
2. O'Gorman           333
3. RC Stevens         337
4. Parkston             341
5. Yankton/Huron   353

69-Sydney Bormann (Parkston)
76-Abbie Grevlos (Lincoln)
76-Karissa Guthrie (Pierre)

H.S. Golf
Big East Conference
Boys
1. Garretson    247
2. Sioux Valley 250
3. Howard        261

81-Micah Mader (G)

Girls
1. Howard                    290
2. Sioux Valley             320
3. McCook/Montrose  325

88-Kelsey Dawson (H)

H.S. Track
Pierre American Legion Relays
Boys
1. Washington      106
2. Roosevelt          100
3. Brandon Valley   99

Girls
1. RC Central          137
2. Washington         109
3. Brandon Valley      71


Thursday's Scores (April 24th)

American League

Twins 9, Rays 7 *Hicks 3-run HR

Stanley Cup Playoffs
Western Conference Quarterfinals
Wild 2, Colorado 1
    (Series tied 2-2))

College Softball
Dakota State 14, Presentation 6 *Hill/Mitchell 3-run HR's
Presentation 13, Dakota State 5 *Jessica Ily HR-4 RBI's
Northwestern 2, Briar Cliff 1
Northwestern 2, Briar Cliff 1

Boys Tennis
Lincoln 9, Milbank 0
Lincoln 8, Brandon Valley 1
O'Gorman 8, Roosevelt 1

H.S. Baseball
Lincoln 3, O'Gorman 1
Brandon Valley 10, Washington 8

College Baseball
D.W.U. 12, Dordt 6
D.W.U. 8, Dordt 3
Northwestern 9, Monringside 0

Men's Golf
Mount Marty Invite
1. Northwestern           298
5. D.W.U.                       309
6. Dordt                          311
11. Mount Marty             331

68-Ryan Kiewiet (NW)  1st
73-Gabe Dirksen (DWU) 3rd

Kimball/WL Invite-H.S. Track
Boys
1. Sunshine Bible        108
2. Gregory                        96
3. Sully Buttes                 85
4. Kimball/White Lake   64

Girls
1. Kimball/White Lake     81
1. Gregory                          81
3. Burke/Soutyh Central  79
4. Sully Buttes                   70


Wednesday's Scores (April 23rd)

American League

Twins 6, Rays 4 (12 innings) *Colabello 4 RBI's-26 in April!

College Baseball
SDSU 11, Dakota State 1 *Machbitz 3-run HR

College Softball
S.D.S.U. 9, D.W.U. 1
S.D.S.U. 10, D.W.U. 7

Boys Tennis
Lincoln 7, Washington 2 *Pats now 10-0

Summit League Golf-3rd/Final Round
Men
1. Denver                 898
3. SDSU                   911
5. USD                      919

6. Alex Kline (USD)  226
7. Lukas Davison (SDSU)  227
7. Hudson Carpenter (SDSU) 227

Women
1. Denver                  887
4. SDSU                    967
7. USD                       995

8. Sydney McDonald (SDSU) 235
12. Janice Baumberger (USD) 238

Women's Golf
GPAC Qualifier #3

1. DWU                     344
2. Northwestern      357
3. Mount Marty          370
8. Dordt                     394

2. Lauren Fitts (DWU) 83
2. Emma Wynja (NW) 83


Tuesday's Scores (April 22nd)

American League

Rays 7, Twins 3

Summit League Golf-2nd Round
Men
1. IUPUI                     592
2. Denver                 600
5. USD                      614
6. SDSU                    617

5. Hudson Carpenter (SDSU) 148
7. Alex Kline (USD)  149
12. Lukas Davison (SDSU)  151

Women
1. Denver                 595
4. SDSU                    645
7. USD                       667

7. Sydney McDonald (SDSU) 156
11. Janice Baumberger (USD) 159

H.S. Baseball
O'Gorman 10, Yankton 1
Harrisburg 3, Washington 2 *8 innings
Roosevelt 5, Watertown 3
Watertown 6, Roosevelt 5

College Baseball
Concordia SP 7, SMSU 0
Concordia SP 7, SMSU 2 *7th inning
Northern 1, Winona State 0
Northern 11, Winona State 2
Minot State 9, Augustana 8
Augustana 13, Minot State 3 *Viger 4 hits./6 RBI's
USF 4, Mary 1
USF 5, Mary 3

College Softball
Concordia SP 2, SMSU 1
SMSU 5, Concordia SP 2
Mount Marty 4, Morningside 3
Morningside 9, Mount Marty 2
St. Cloud 3, Northern 0
St. Cloud 5, Northern 1
Augustana 6, Upper Iowa 5
Upper Iowa 1, Augustana 0
DWU 8, Dordt 5
Dordt 7, DWU 0
Iowa State 6, USD 5
USD 13, Iowa State 3

Boys Tennis
Lincoln 9, Roosevelt 0

H.S. Track
Washington Quad
Boys
1. Yankton               59
2. O'Gorman           48.5
3. Brandon Valley   48
4. Washington        38.5

Girls
1. Brandon Valley   62
2. Yankton               61.5
3. Washington        43.5
4. O'Gorman            27

SD-NE Challenge
Boys
1. Bon Homme      105
2. Crofton                  76
3. Hartington CC     69.5
4, Freeman               61

Girls
1. Crofton                     122
2. Bon Homme           112
3. Freeman                    81
4. Ethan/Parkston        45.5

Beresford/Alcester Invite
Boys
1. Dell Rapids        147
2. SF Christian       104
3. Parker                    82
4. Garretson              59

Girls
1. SF Christian     131.33
2. Tri-Valley              67
3. Garretson            63.5
4. Dell Rapids        62


Monday's Scores (April 21st)

NHL

Stanley Cup Playoffs
Wild 1, Avalanche 0 *Overtime (Avs lead series 2-1)

Girls City Golf
2nd Round at Prairie Green
1. O'Gorman        661
2. Lincoln              777
3. Washington     779
4. Roosevelt         825

158-Myla Brown (OG)
162-Elle Carlson (OG)
164-Abby Grevlos (LHS)

Summit League Golf-1st Round
Men
1. Denver               292
5. SDSU                  306
6. USD                     308

3rd-Alex Kline (USD)  71
12th-Hudson Carpenter (SDSU) 75
12th-Lukas Davison (SDSU) 75

Women
1. Denver                 295
3. SDSU                    321
7. USD                       330

5th-Brenna Lervick (USD) 76
6th-Megan Mingo (SDSU)  77
12th-Sydney McDomald (SDSU) 79

Men's Golf
GPAC Qualifier #3

1. NE Wesleyan           922
2. Northwestern           928
7. D.W.U.                        974
10. Dordt                        992
11. Mount Marty           1,071

3rd-Ryan Kiewiet (NW) 226
       Neil Malenke (NW) 226
7th-Kyle Stanek (NW)  233

Boys Tennis
Roosevelt 5, Watertown 4
Roosevelt 7, Roncalli 2

College Softball
Dordt 10, Dakota State 7
Dordt 10, Dakota State 2
Mount Marty 8, Presentation 2
Presentation 8, Mount Marty 0

H.S. Baseball
Roosevelt 3, O'Gorman 2 *Jason Spicer HR
Washington 9, Yankton 5


Sunday's Scores (April 20th)

MLB
Twins 8, Kansas City 3

College Baseball
Fort Wayne 12, SDSU 2

Women's College Tennis
USD 7, Western Illinois 0

Saturday's Scores (April 19th)

NBA D-League Playoffs
Semifinals-Game 2 @ Fort Wayne
    Fort Wayne 126, Skyforce 118 (Fort Wayne Wins Series 2-0)

NHL
Stanley Cup Playoffs
Western Quarterfinals-Game 2

     Colorado 4, Wild 2 (*COL Leads Series 2-0)

MLB
Kansas City 5, Twins 4

IFL
Storm 64, Wyoming 29

College Baseball
SDSU 3, IPFW 2
SDSU 3, IPFW 0
Northwestern 15, Briar Cliff 5
Northwestern 7, Briar Cliff 1
UM-Duluth 7, Sioux Falls 4
UM-Duluth 5, Sioux Falls 4
Augustana 12, SMSU 2
Augustana 7, SMSU 6
Jamestown 2, Dakota State 1
Dakota State 6, Jamestown 5
MSU-Mankato 18, Northern State 5
MSU-Mankato 13, Northern State 2
Mount Marty 13, Dordt 0
Dordt 6, Mount Marty 2
Morningside 9, DWU 8
DWU 4, Morningside 0

College Softball
IUPUI 8, USD 7
UNO 12, SDSU 4
MSU-Mankato 3, Augustana 2
MSU-Mankato 5, Augustana 4
Sioux Falls 7, Upper Iowa 1
Sioux Falls 5, Upper Iowa 2
Northern State 7, UM-Crookston 0
Northern State 5, UM-Crookston 3
Jamestown 3, Dakota State 1
Jamestown 5, Dakota State 0
Winona State 6, SMSU 0
Winona State 8, SMSU 2
Presentation 5, Mayville State 4
Presentation 6, Mayville State 4

Women's College Tennis
IPFW 5, USD 2

Friday's Scores (April 18th)

MLB
Kansas City 5, Twins 0

College Baseball
SDSU 11, Fort Wayne 1
Augustana 8, SMSU 5
Augustana 16, SMSU 5
Jamestown 8, Dakota State 3
Jamestown 16, Dakota State 0
UM-Duluth 13, Sioux Falls 1
UM-Duluth 12, Sioux Falls 7
MSU-Mankato 6, Northern State 1
MSU-Mankato 6, Northern State 2

College Softball
USD 13, IUPUI 5
IUPUI 8, USD 7
UNO 6,  SDSU 0
UNO 11, SDSU 2
Augustana 10, Concordia-St. Paul 3 (*Trautmann-3 Homeruns, sets school career HR record)
Augustana 8, Concordia-St. Paul 1
Winona State 3, Sioux Falls 0
Winona State 9, Sioux Falls 2
Northwestern 1, Peru State 0
Northwestern 7, Peru State 6
Dakota State 2, Jamestown 0
Jamestown 4, Dakota State 1
Upper Iowa 2, SMSU 1
Upper Iowa 7, SMSU 3
Northern State 4, Bemidji State 2
Northern State 7, Bemidji State 1

Women's College Tennis
USD 4, IUPUI 3

Thursday's Scores (April 17th)

USHL
Western Conference Semifinals-Game 3
   Waterloo 7, Stampede 2 (*Waterloo Wins Series 3-0, Final Stampede Game Ever At Sioux Falls Arena)

NBA D-League
Semifinals-Game 1
   Fort Wayne 113, Skyforce 111 (Fort Wayne Leads Series 1-0)

NHL
Stanley Cup Playoffs 1st Round-Game 1
    Colorado 5, Wild 4 (*Final in OT, COL Leads Series 1-0)

MLB
Twins 7, Toronto 0 (*Game 1)
Twins 9, Toronto 5 (*Game 2)

College Baseball
Northwestern 4, Mount Marty 2
Mount Marty 3, Northwestern 2
DWU 7, Briar Cliff 2
Morningside 6, Dordt 2
DWU 8, Briar Cliff 1
Morningside 6, Dordt 3

College Softball
Grand View 6, Northwestern 2
Northwestern 6, Grand View 4

H.S. Boy's Tennis
Lincoln 9, Brookings 0
Mitchell 9, RC Central 0
Mitchell 9, Huron 0

H.S. Baseball
Roosevelt 7, Mitchell 6

Wednesday's Scores (April 16th)

NBA
Utah 136, Timberwolves 130 (*Final in 2 OT, Minnesota finishes 40-42)

Tuesday's Scores (April 15th)

American League

Toronto 9, Twins 2

College Baseball
Augustana 10, Upper Iowa 3
Augustana 11, Upper Iowa 1 *7 straight wins
SMSU 6, USF 4
USF 8, SMSU 7
SDSU 10, UND 9 *Splett 2 HR's
Mount Marty 9, Dordt 4
Northern 7, Minot State 5
Northern 8, Minot State 1 *10th straight win
Northwestern 16, Waldorf 2
Northwestern 9, Waldorf 5

H.S. Baseball
O'Gorman 9, Mitchell 7
Lincoln 2, Roosevelt 1 *12 innings
Washington 6, Harrisburg 0
Brookings 13, Brandon Valley 3
Brookings 4, Brandon Valley 3

Women's Tennis
USD 7, USF 0

Boys Tennis
Lincoln 9, Roosevelt 0
Lincoln 9, Madison 0
Roosevelt 7, Madison 2
Mitchell 6, O'Gorman 3

Girls Golf
Yankton Invite
1. O'Gorman        336
2. Pierre                349
3. Yankton/RCSt.  357
5. Harrisburg        371

79-Karissa Guthrie (P)
81-Myla Brown (OG)
82-Abby Grevlos (L)
      Becky Frick (Y)

College Softball
Augustana 7, SMSU 0
Augustsna 6, SMSU 0
USD 2, UMKC 1
UMKC 8, USD 2
Mary 2, Northern 0
Mary 5, Northern 1
Concordia 7, Dordt 2
Dordt 1, Concordia 0
Morningside 14, DWU 0
DWU 10, Morningside 1

H.S. Track
Rich Greeno City Meet
Boys
1. Lincoln         140.5
2. Roosevelt     109.5
3. Washington    84
4. O'Gorman        35
5. Madison           25

Girls
1. Lincoln           125
2. Washington   121
3. Roosevelt        58
4. O'Gorman        44
5. Madison           41

MCM Cougar Invite
Boys
1. BW/Emery      141
2. Garretson       120
3. Freeman           99
4. MCM                   55

Girls
1. Garretson        166
2. Freeman          105
3. Hanson              89
4. Canistota           75


Monday's Scores (April 14th)

NBA D-League Playoffs

Quarterfinal Game #3 @ Pentagon
Skyforce 105, Canton 98
*Force win series, play Fort Wayne in semi's

Girls City Golf
1st Round at Willow Run
1. O'Gorman        323
2. Washington     365
3. Lincoln              371
4. Roosevelt         422

78-Elle Carlson (OG)
80-Abby Grevlos (L)
80-Kelsey Johnson (OG)
80-Myla Brown (OG)

College Baseball
NE Wesleyan 7, Mount Marty 4
Mount Marty 5, NE Wesleyan 3


Sunday's Scores (April 13th)

MLB
Twins 4, Kansas City 3

NHL
Nashville 7, Wild 3 (*Regular Season Finale, Wild Face Colorado in Playoffs Thursday)

College Baseball
Augustana 11, UM-Duluth 3
SMSU 12, Wayne State 3

Women's College Tennis
Augustana 9, UM-Duluth 0
Sioux Falls 7, UM-Crookston 2
Sioux Falls 8, Bemidji State 1

Saturday's Scores (April 12th)

NBA D-League Playoffs
Quarterfinals
Game 2 @ Sioux Falls

   Skyforce 86, Canton 82 (*Series Tied 1-1, Game 3 Monday @ Sioux Falls, 7 PM)

USHL Playoffs
Western Conference Semifinals
Game 2 @ Waterloo

   Waterloo 6, Stampede 3 (*Waterloo leads series 2-0)

IFL
Storm 78, Green Bay 47 (*Dixon-8 TD Passes.  Oates-4 TD Catches, 1 Kickoff Return TD)

MLB
Twins 7, Kansas City 1

College Hockey
National Championship @ Philadelphia, PA
   Union (NY) 7, Minnesota 4

College Baseball
SDSU 2, Air Force 1 (*Zach Coppola Walk-off Single)
Air Force 6, SDSU 4
Augustana 6, UM-Duluth 2 *Tim Huber's 184th  Career Win (All-Time Winningest Augie Baseball Coach)
Augustana 15, UM-Duluth 3
Doane 5, DWU 0
Doane 3, DWU 1
Northwestern 3, Concordia 1
Northwestern 14, Concordia 1
Midland 8, Dordt 1
Midland 8, Dordt 4
Hastings 5, Mount Marty 3
Hastings 10, Mount Marty 5
Valley City State 3, Dakota State 0
Dakota State 4, Valley City State 3
St. Cloud State 6, Sioux Falls 0
St. Cloud State 3, Sioux Falls 1
SMSU 5, Wayne State 0
SMSU 3, Wayne State 1

College Softball
USD 2, Western Illinois 0
NDSU 12, SDSU 0
Northwestern 9, Doane 4
Northwestern 8, Doane 3
Midland 7, Dordt 6
Dordt 3, Midland 2
NWU 11, Mount Marty 0
NWU 7, Mount Marty 2
Dickinson State 5, Dakota State 0
Dickinson State 7, Dakota State 3
Dickinson State 9, Dakota State 1
SMSU 10, UM-Crookston 2
SMSU 5, UM-Crookston 2
Sioux Falls 8, Bemidji State 0
Sioux Falls 11, Bemidji State 0

Women's College Tennis
UNO 5, USD 2
Augustana 9, St. Cloud State 0 (*Augie Clinches 5th Straight NSIC Regular Season Title!)
Northwestern 7, NWU 2

H.S. Baseball
Roosevelt 13, Fargo Shanley 1
Roosevelt 10, Fargo North 0

H.S. Boy's Tennis
Roosevelt 9, St. Thomas More 0

Friday's Scores (April 11th)

USHL Playoffs
Western Conference Semifinals
Game 1 @ Waterloo

   Waterloo 7, Stampede 4 (*Waterloo leads series 1-0)

NAHL Playoffs
Game 3 @ Bismarck
    Bismarck 5, Aberdeen 0 (*Bismarck Wins Series 3-0)

MLB
Twins 10, Kansas City 1

NBA
Timberwolves 112, Houston 110 (*Corey Brewer-Franchise Record 51 points!)

College Baseball
Air Force 2, SDSU 1
St. Cloud State 10, Sioux Falls 3
St. Cloud State 2, Sioux Falls 0
Valley City State 3, Dakota State 2
Valley City State 5, Dakota State 2
Briar Cliff 9, Dordt 8
Briar Cliff 8, Dordt 7
Midland 6, Northwestern 5
Northwestern 3, Midland 0

College Softball
USD 3, Western Illinois 2 (*Daly:  Walk-off 2-run single!)
USD 4, Western Illinois 1
NDSU 5, SDSU 1
NDSU 14, SDSU 2
Northern State 9, Upper Iowa 4
Upper Iowa 7, Northern State 1
SMSU 3, Bemidji State 0
SMSU 2, Bemidji State 1
Dakota State 11, Mount Marty 3
Mount Marty 8, Dakota State 4
UM-Duluth 4, Augustana 1
Augustana 9, UM Duluth 2
Sioux Falls 10, UM-Crookston 3
Sioux Falls 9, UM-Crookston 4
Northwestern 3, Midland 2
Northwestern 6, Midland 4
NWU 3, DWU 0
DWU 4, NWU 3

Men's College Tennis
St. Cloud State 8, Augustana 1

Women's College Tennis
Northwestern 8, Hastings 1

H.S. Boy's Tennis
Mitchell 9, Huron 0
Mitchell 8, St. Thomas More 1

H.S. Girl's Golf
Parkston Classic
1.  Pierre (333)
2.  Parkston (344)
3.  Yankton (358)
4.  SF Christian (361)
5.  Aberdeen (367)

H.S. Baseball
Roosevelt 7, Fargo Davies (ND) 0

Thursday's Scores (April 10th)

NBA D-League
Quarterfinal Playoffs-Game 1
   Canton 99, Skyforce 86 (*Canton leads series 1-0, Game 2 Saturday @ Sioux Falls)

NHL
Wild 4, St. Louis 2

MLB

Oakland 6, Twins 1

College Baseball
Northern State 8, Upper Iowa 5
Northern State 4, Upper Iowa 4

College Softball
Morningside 14, Northwestern 0
DWU 5, Presentation 3
DWU 10, Presentation 2

H.S. Baseball
Washington 7, Watertown 1

H.S. Boy's Tennis
O'Gorman 8, Roosevelt 1
Lincoln 9, Aberdeen 0
Lincoln 8, Watertown 1

H.S. Track
Vermillion Booster Meet
Boys Team Standings
1.  South Sioux City (157)
2.  Lennox (126.5)
3.  Tea (95.5)
4.  Vermillion (58)
5.  Dakota Valley (47)

Girls Team Standings
1.  Tea (125)
2.  Vermillion (110)
3.  Beresford (94)
4.  Dakota Valley (87)
5.  Alcester-Hudson (46)

Sno Bird Invite
Boys Team Standings
1.  Canby (129)
2.  James Valley Christian (95)
3.  Hamlin (91)
4.  Clark/Willow Lake (70)
5.  Webster (68)

Girls Team Standings
1.  Canby (131)
2.  Estelline (71)
3.  Clark/Willow Lake (61)
4.  Deubrook (60)
5.  Webster (54)

Wednesday's Scores (April 9th)

College Baseball:

 

SDSU -13

Minnesota - 4

 

Dakota State - 6

MMC -4

 

Dakota State - 5

MMC - 10

 

University of Jamestown 5, Dakota Wesleyan University 2

University of Jamestown 7, Dakota Wesleyan University 3

Dakota State University 6, Mount Marty College 4

Mount Marty College 10, Dakota State University 5

 

NSU - 12

Presentation-5

 

Winona State 8, Southwest Minnesota State 5

 

Southwest Minnesota State 6, Winona State 5

 

College Softball:

 

Game 1 – Presentation (S.D.) 11, Dakota State (S.D.) 5 – FINAL    


Game 2 – Presentation (S.D.) 9, Dakota State (S.D.) 8 – FINAL   

 

Augustana 3, USF 2

USF 9, Augustana 0 (5 Innings)

 

 

Presentation College – 11

Dakota State - 5

 

Presentation - 9

Dakota State – 8

 

NSU - 0

Minot State – 8

 

NSU – 4

Minot State - 6

 

WSC - 4

SMSU - 0

 

WSC -3

SMSU-2


MLB:

 

Twins 4
A's 7

NBA

T-Wolves 102
Bulls 87



Tuesday's Scores (April 8th)

NBA
Timberwolves 110, San Antonio 91

NHL
Wild 4, Boston 3 (*Final in Shootout, Wild clinch playoff berth)

College Baseball
SDSU 16, Mount Marty 3
Northwestern 8, Bellevue 5
Waldorf 13, Dordt 1

College Softball
Creighton 10, SDSU 2
Creighton 3, SDSU 0
DWU 8, Mount Marty 0
DWU 10, Mount Marty 1
Northwestern 8, Dordt 1
Northwestern 8, Dordt 0

Men's College Golf
ASU Red Wolf Intercollegiate
1.  Arkansas State (862)
2.  Belmont (874)
3.  Illinois State (878)
4.  UNO (882)
5.  SDSU (889)
*Hudson Carpenter (SDSU)-Finishes 1st overall (211)

Gary Crossly Ford Kansas City Shootout
1.  Wichita State (926)
2.  SDSU (937)
3.  NDSU (948)
9.  USD (982)

Northwestern Invite
1.  Morningside (295)
2.  Hastings (300)
3.  Northwestern (303)
6.  Dordt (315)
10.  Mount Marty (344)

Women's College Golf
Midland Spring Invite
1.  DWU (335)
2.  Morningside (375)
3.  Northwestern  (384)
4.  Midland (388)
7.  Mount Marty (395)
8.  Dordt (408)

Boy's H.S. Tennis
Mitchell 9, Pierre 0
Mitchell 9, RC Central 0
Pierre 5, RC Central 4
Roosevelt 8, Yankton 1
Roosevelt 7, Brandon Valley 2

Girl's H.S. Golf
Pierre Invitational
1.  O'Gorman (318)
T2. Pierre (335)
T2.  RC Stevens (335)

H.S. Track
Huskies Invitational
Boys
1.  Sioux City Heelan (151)
2.  Madison (106)
3.  South Sioux City (99)

Girls
1.  Madison (137)
2.  Canton (126)
3.  South Sioux City (80)

Monday's Scores (April 7th)

College Basketball NCAA Tournament
#7 UConn 60, #8 Kentucky 54 *S. Napier 22 pts.

MLB
Twins 3, Oakland 8

NHL
Wild 1, Winnipeg 0 *Wild magic number is 1

College Baseball
Northern State 8, Minnesota Crookston 3
Northern State 14, Minnesota Crookston 3
Wayne State 5, USF 3
Wayne State 13, USF 3 *7 innings
Northwestern 5, Dakota Wesleyan 2
Northwestern 3, Dakota Wesleyan 1

College Softball
MN Duluth 10, SMSU 3
MN Duluth 7, SMSU 4

High School Baseball
O'Gorman 4, Lincoln 3

High School Golf - Girls
Lincoln Quad
  Brookings 384
  Washington 405
  Lincoln 405
  Brandon Valley 436
*Medalist - LHS A. Grevlos - 86

O'Gorman 329
Yankton 387
*Medalist - OG K. Johnson - 80


Sunday's Scores (April 6th)

MLB
Twins 10, Cleveland 7 (*Colabello-4 RBI)

College Baseball
SDSU 2, IPFW 1
IPFW 9, SDSU 5
Augustana 6, MSU-Mankato 3
MSU-Mankato 10, Augustana 9 (*Final in 11 Innings)
Wayne State 3, Sioux Falls 0
Sioux Falls 5, Wayne State 4 (*Final in 8 Innings)
Concordia 13, Mount Marty 2
Mount Marty 9, Concordia 5
Dakota State 14, Dickinson State 3
Dakota State 6, Dickinson State 4
Northern State 9, UM-Crookston 2
Northern State 9, UM-Crookston 3
SMSU 5, UM-Duluth 0
UM-Duluth 6, SMSU 5
DWU 4, Midland 3
Midland 10, DWU 4

College Softball
IUPUI 12, SDSU 8
Augustana 14, UM-Crookston 1
Augustana 11, UM-Crookston 1
Sioux Falls 7, UM-Duluth 3
Sioux Falls 3, UM-Duluth 2
MSU-Mankato 4, Northern State 0
MSU-Mankato 11, Northern State 1
Dakota State 5, Mayville State 4
Mayville State 12, Dakota State 6
SMSU 7, St. Cloud State 5
SMSU 1, St. Cloud State 1
Midland 13, Mount Marty 0
Midland 13, Mount Marty 7

Women's College Tennis
Augustana 8, Emporia State 1

Men's College Tennis
Nebraska-Kearney 8, Augustana 1

Youth Hockey Nationals in Hackensack, NJ
Boys Under 16 Championship
Team SD 7, Delaware

Boys Under 14 Championship
Montana 3, Team SD 1

Saturday's Scores (April 5th)

MLB
Twins 7, Cleveland 3 (*Ron Gardenhire-1,000 career win!)

NHL
Wild 4, Pittsburgh 0

NBA
Orlando 100, Timberwolves 92

NBA D-League
Skyforce 107, Tulsa 105 (*Final in OT, Skyforce finish 31-19 & clinch #4 seed in playoffs)

USHL
Omaha 4, Stampede 2 (*Herd finish 34-19-7, will face Waterloo in Playoffs)

College Baseball
Augustana 5, MSU-Mankato 3
MSU-Mankato 3, Augustana 2 (*Final in 9 innings)
UM-Duluth 8, SMSU 0
SMSU 3, UM-Duluth 0
Dakota State 3, Dickinson State 2
Dakota State 9, Dickinson State 3
Dordt 5, Concordia 3
Dordt 8, Concordia 6
Northwestern 6, NWU 5
Northwestern 3, NWU 2
Doane 3, Mount Marty 0
Doane 8, Mount Marty 3

College Softball
Augustana 13, Bemidji State 1
Augustana 9, Bemidji State 5
Midland 8, DWU 0
DWU 4, Midland 3
Hastings 1, Northwestern 0
Northwestern 3, Hastings 0
Doane 11, Dordt 3
Doane 9, Dordt 8

Women's College Tennis
SDSU 4, USD 3
SDSU 5, UNO 2
MSU-Moorhead 5, Sioux Falls 4
Augustana 7, Washburn 2

Youth Hockey in Reston, VA
Boys Under 16
Team SD 3, Park City UT 2

Boys Under 14
Team SD 3, Howard (Maryland) 2

Friday's Scores (April 4th)

MLB
Cleveland 7, Twins 2

NBA
Timberwolves 122, Miami 121 (*Final in Double Overtime)

NBA D-League
Skyforce 135, Texas 121

USHL
Lincoln 6, Stampede 4

Youth Hockey in Reston, VA
Boys Under 16
Team SD 7, Northern Kentucky 3

Boys Under 14
Team SD 8, Charleston 0 (*Krogman-Hat Trick)

Women's Tennis
Denver 7, USD 0

Thursday's Scores (April 3rd)

MLB

Twins 10, Chicago White Sox 9 *Colabello 6 RBI's

Men's Basketball
N.I.T. Championship
Minnesota 65,. S.M.U. 63

NHL
Chivago 3, Wild 2 *in Shootout

Youth Hockey in Reston, VA
Boys Under 16
Delaware 5, Team SD 4

Boys Under 14
Team SD 7, Las Vegas 0 *Nick Behrand 4 goals

Women's Softball
USF 6, Concordia SP 4 *Betsy Thomas 2-run HR
USF 8, Concordia SP 0 *Bailey Bouman 5 IP-1 hit
 

Wednesday's Scores (April 2nd)

Women's Basketball
W-N-I-T Final Four
UTEP 66, SDSU 63 *Jacks season ends 26-10

American League
Chicago White Sox 7, Twins 6 *11 innings

College Baseball
Augustana 5, Bemidji State 2 *Goihl walkoff HR
Bemidji State 4, Augustana 3
USF 3, Northern 1 *Eric Brothers 6.2 IP-0 ER
Northern 2, USF 1 *Cody Vandever 8 IP-0 ER
Morningside 2, Mount Marty 1
Morningside 14, Mount Marty 7
Presentation 5, Dordt 4
Presentation 4, Dordt 3

Women's Softball
Mankato 9, SMSU 3
Mankato 2, SMSU 0
Augustana 5, Winona State 0
Winona State 6, Augustana 5
D.W.U. 6, Briar Cliff 2
Briar Cliff 10, D.W.U. 6
Dordt 10, Mount Marty 6
Dordt 8, Mount Marty 0
Morningside 6, Northwestern 4

Youth Hockey in Reston, VA
Boys Under 14
Team SD 3, Wyoming 0

Boys Under 16
Team SD 6, Oklahoma City 2


Tuesday's Scores (April 1st)

College Baseball
Dakota State 13, Briar Cliff 5
Dakota State 3, Briar Cliff 2

Men's Golf
W. Illinois Invite
1. Bradley             913
2. South Dakota  919
3. S.D.S.U.            921
     2nd-Sam Matthew (USD)  223
     8th-Carpenter/Baker (SDSU) 228

Women's Golf
Georgia State Invite
1. Campbell            876
2. Georgia State     891
14. S.D.S.U.            959
16. South Dakota 1,021\
     32nd-Sydney McDonald (SDSU) 232
     64th-Brenna Lervick (USD) 243


Monday's Scores (March 31st)

NBA
LA Clippers 114, Timberwolves 104

LPGA Symetra Tour
IOA Golf Classic
1. Kendall Dye     -11
2. Hannah Yun      -8
17. Kim Kaufman  E *made $1,268.00

Women's Golf
Panther Intercollegiate
1. Georgia State        588
12. SDSU                     637
19-Sydney McDonald (SDSU) 151 (71 today)

Men's Golf
Quarry Oaks Collegiate\
1. St. Cloud                 599
2, Concordia SP        621
4. Augustana             637  *Collin Hammer 11th (156)
5. U.S.F.                       638  *Jon Van't Hul 13th (157)

Girls Golf
O'Gorman 162, Washington 212
39-Meredith Turner and Jamie Benedict (OG)


Sunday's Scores (March 30th)

NBA
Brooklyn 114, Timberwolves 99

Women's Basketball
WNIT Semifinals
    SDSU 76, Indiana 64

NBA D-League
Skyforce 113, Maine 110 (*Chris Allen Game-Winning 3 with 3 seconds left!)

IFL
Storm 86, Green Bay 42

College Baseball
UNO 10, SDSU 2
UNO 7, SDSU 6
Augustana 7, UM-Crookston 0 (*Tyson Gau Becomes Augustana's Career Wins Leader!)
Augustana 14, UM-Crookston 5
Northern State 6, Wayne State 3
Northern State 6, Wayne State 4
Concordia 14, DWU 13
Concordia 10, DWU 8
Mayville State 4, DSU 1
Mayville State 3, DSU 0
Midland 8, Mount Marty 3
Midland 3, Mount Marty 2
Minot State 8, Sioux Falls 7
Sioux Falls 7, Minot State 5

College Softball
Western Illinois 4, SDSU 3
Augustana 4, Northern State 3
Augustana 7, Northern State 1
Minot State 3, Sioux Falls 0
Minot State 10, Sioux Falls 1
SMSU 10, Mary 2
SMSU 4, Mary 3
Concordia 13, Mount Marty 4
Concordia 8, Mount Marty 5
DWU 6, College of Saint Mary 2
DWU 13, College of Saint Mary 6
Dickinson State 16, Presentation 2
Dickinson State 12, Presentation 3

Women's College Tennis
UM-Milwaukee 4, USD 3
UM-Duluth 5, SMSU 4
Augustana 8, Winona State 1

Saturday's Scores (March 29th)

NHL
Wild 3, Phoenix 1

USHL
Waterloo 4, Stampede 3 (*Final in Overtime)

College Baseball
SDSU 5, Western Illinois 2
Augustana 10, UM-Crookston 0
Augustana 13, UM-Crookston 0
Dakota State 12, Mayville State 0
Dakota State 5, Mayville State 4
Wayne State 13, Northern State 6
Wayne State 14, Northern State 3
Sioux Falls 5, Minot State 0
Minot State 8, Sioux Falls 2
Northwestern 12, Hastings 3
Northwestern 16, Hastings 3
DWU 9, NWU 3
NWU 4, DWU 3

College Softball
SDSU 7, Western Illinois 3
SDSU 4, Western Illinois 3
Augustana 8, MSU-Moorhead 0
Augustana 8, MSU-Moorhead 3
SMSU 6, Minot State 1
Minot State 6, SMSU 3
Northwestern 3, Concordia 2
Concordia 3, Northwestern 2
Sioux Falls 8. Mary 0
Mary 3, Sioux Falls 1
Hastings 5, Dordt 3
Hastings 6, Dordt 2
Doane 8, DWU 4
DWU 6, Doane 3

Women's College Tennis
Central 5, Northwestern 4

Men's College Tennis
St. Cloud State 8, Augustana 1

H.S. Basketball
3-Class Shootout @ Salem
Boys

   AA 110, A 91
   AA 96, B 91

Girls
   AA 85, A 63
   AA 86, B 82

Friday's Scores (March 28th)

NBA
Timberwolves 143, LA Lakers 107 (*Minnesota sets new franchise points record)

NBA D-League
Skyforce 104, Maine 94 (*Skyforce Clinch First Playoff Bid Since 2010)

USHL
Sioux City 2, Stampede 1

College Baseball
Western Illinois 1, SDSU 0
SDSU 2, Western Illinois 2 (*Play suspended & will resume at 11 AM Saturday)
Doane 2, Northwestern 1
Doane 4, Northwestern 2
Dordt 8, Hastings 4
Hastings 4, Dordt 2

College Softball
USD 5, Fort Wayne 2
Fort Wayne 5, USD 1
Northwestern 4, Dickinson State 3

Women's College Tennis

Augustana 9, MSU Moorhead 0
Northwestern 7, Simpson 2

Thursday's Scores (March 27th)

Women's Basketball
W-N-I-T 3rd Round @ Brookings
SDSU70, Minnesota 62 *Paluch 17 pts./6 assists
     *Jacks host Indiana Sunday @ 2:00

Men's Basketball
NCAA-Sweet 16
Midwest
Dayton 82, Stanford 72
Florida 79, UCLA 68

West
Wisconsin 69, Baylor 52
Arizona 70, San Diego State 64

NHL
Blues 5, Wild 1 *Oshie 3 goals (21)


Wednesday's Scores (March 26th)

NBA
Timberwolves 107, Atlanta 83

NHL
Vancouver 5, Wild 2

College Baseball
Augustana 9, Winona State 1
Augustana 9, Winona State 3
Mount Marty 4, Dakota State 1
DWU 17, Presentation 4
DWU 4, Presentation 0

Women's Softball
USF 6, SMSU 1
USF 4, SMSU 1
Northwestern 11, DWU 3
Northwestern 6, DWU 4
Augustana 2, Wayne State 0
Wayne State 2, Augustana 1
Northern 5, MN-Moorhead 0
MN-Moorhead 3, Northern 0
Briar Cliff 6, Mount Marty 0
Mount Marty 6, Briar Cliff 3
Morningside 12, Dordt 1
Morningside 5, Dordt 1


Tuesday's Scores (March 25th)

Women's Golf
Otter Invite-Seaside, CA
1. Cal. State-East Bay           629
2. Augustana                          632
2. Cal. State Monterey Bay  632
4. British Columbia                637
   6th-Marisa Toivonen (AC) 152
   7th-Allie Ostrander (AC)   154

Men's Basketball
N.I.T Quarterfinals
Minnesota           81 *Hollins 32 points
Southern Miss.   73

Girls Basketball
Allstar Game in Alexandria
Custer Battlefield Conf.       86
Corn Belt Conference         63
-Becca Glanzer 16 points
-Cassidy Graham 14 points

Boys Basketball
Allstar Game at Alexandria
Custer Battlefield Conf.     110
Conr Blet Conference          66
-Deric Denning 24 points
-Darin Fallis 20 points


Monday's Scores (March 24th)

NBA
Grizzlies 109, Timberwolves 92

College Baseball
USF 12, MN-Crookston 4
USF 8, MN-Crookston 7


Sunday's Scores (March 23rd)

NHL
Wild 4, Detroit 3 (*Final in OT)

NBA
Phoenix 127, Timberwolves 120

USHL
Stampede 4, Lincoln 0 (*Franklin Hat Trick!)

Women's Basketball
WNIT-2nd Round
    SDSU 62, Creighton 51 (*SDSU Advances & Will Host Minnesota in 3rd Round Thursday)

College Baseball
Augustana 4, Northern State 2
Augustana 6, Northern State 1
Mount Marty 2, Winnipeg 0
Mount Marty 5, Winnipeg 0
MSU-Mankato 3, SMSU 1
MSU-Mankato 10, SMSU 4
Dakota State 6, Concordia 5
Dakota State 9, Concordia 5
Sioux Falls 6, UM-Crookston 0
Sioux Falls 10, UM-Crookston 7

College Softball
Augustana 11, Washburn 7
Augustana 6, Washburn 2
Central Missouri 2, Northern State 1
Emporia State 4, Northern State 3

Women's College Tennis
Augustana 9, Bemidji State 0

Saturday's Scores (March 22nd)

NHL
Detroit 3, Wild 2

NBA D-League
Skyforce 108, Idaho 96

Women's Basketball
NCAA Tournament 1st Round @ Ames, IA
    #2 Stanford 81, #15 South Dakota 62

BOYS BASKETBALL
State AA Tournament
Seventh Place   

Pierre 77, Sturgis 73
   
Fifth Place   
Huron 61, Yankton 56
   
Third Place   
Sioux Falls Washington 56, Rapid City Stevens 43
   
Championship   
Sioux Falls Roosevelt 63, Sioux Falls Lincoln 48
   
State A Tournament
Seventh Place
   
Cheyenne-Eagle Butte 83, Pine Ridge 55
   
Fifth Place   
Tri-Valley 54, Sioux Valley 53
   
Third Place   
Tea Area 45, St. Thomas More 35
   
Championship   
Madison 52, Sisseton 48
   
State B Tournament
Seventh Place   

White River 81, Centerville 63
   
Fifth Place   
Langford 46, Faith 37
   
Third Place   
Potter County 65, Ethan 54
   
Championship   
James Valley Christian 67, Platte-Geddes/Dakota Christian 54

Girl's Basketball
Minnesota State Tournament @ Minneapolis, MN
State AAA Championship

    Park Center 73, Marshall 71 (*Final in Triple Overtime)

State A Championship
    Win-E-Mac 61, Minneota 53

College Baseball
SDSU 10, Chicago State 6 (*Final in 10 Innings)
Mount Marty 6, Winnipeg 3
Northwestern 6, Viterbo 2
Viterbo 9, Northwestern 4

College Softball
UNO 3, USD 1
Fort Wayne 9, SDSU 0
Emporia State 7, Augustana 1
Missouri Western 6, Augustana 0
Northern State 8, Northwest MO State 1
Pittsburg State 11, Northern State 2
NWU 4, Northwestern 3
Northwestern 3, NWU 2 (*Final in 9 Innings)

Men's College Tennis
Fort Wayne 4, SDSU 3
SDSU 6, Western Illinois 1

Women's College Tennis
Augustana 8, St. Benedict 1

Friday's Scores (March 21st)

Boy's Basketball
State AA Tournament @ Rapid City
Consolation Games

   Huron 72, Pierre 63
   Yankton 58, Sturgis 43

Semifinals
   Lincoln 67, Washington 57 (*Final in Overtime)
   Roosevelt 61, RC Stevens 42

State A Tournament @ Sioux Falls
Consolation Games

   Tri-Valley 83, Cheyenne-Eagle Butte 71
   Sioux Valley 60, Pine Ridge 54

Semifinals
   Madison 40, St. Thomas More 32 (*Madison's 36th straight win)
   Sisseton 47, Tea 35

State B Tournament @ Aberdeen
Consolation Games

    Faith 62, Centerville 45
    Langford 62, White River 54

Semifinals
    James Valley Christian 72, Potter County 55
    Platte-Geddes 59, Ethan 56

Girl's Basketball
Minnesota State Tournament
A Semifinals

    Minneota 45, Goodhue 43

NBA D-League
Skyforce 103, Idaho 94

USHL
Stampede 7, Sioux City 1

College Baseball
Chicago State 2, SDSU 1 (*Final in 14 innings)
SDSU 2, Chicago State 1
Augustana 8, Northern State 6
Northern State 4, Augustana 3
SMSU 7, MSU-Mankato 4
MSU-Mankato 3, SMSU 1
Mount Marty 16, Winnipeg 1
Mount Marty 8, Winnipeg 1
Peru State 7, Dordt 6
Northwestern 6, Viterbo 2
Viterbo 9, Northwestern 4

College Softball
Fort Wayne 8, SDSU 0
Fort Wayne 5, SDSU 1
Omaha 3, USD 1
USD 15, Omaha 6
Augustana 6, Missouri Southern State 5
Augustana 5, Central Missouri 4
Northern State 3, Missouri Western 2
Northern State 9, Washburg 6

Thursday's Scores (March 20th)

NHL
New Jersey 4, Wild 3 (*Final in OT)

NBA
Houston 129, Timberwolves 106

Women's Basktball
WNIT First Round
   SDSU 78, Butler 61 (*SDSU Will Host Creighton In 2nd Round Sunday at 2 PM)

Boy's Basketball
State AA Tournament @ Rapid City
Quarterfinals

   Lincoln 62, Huron 57 (*Final in Overtime)
   Washington 63, Pierre 50
   RC Stevens 72, Sturgis 48
   Roosevelt 59, Yankton 53

State A Tournament @ Sioux Falls
Quarterfinals

   Madison 67, Tri-Valley 38
   St. Thomas More 41, Cheyenne-Eagle Butte 25
   Tea 70, Pine Ridge 69 (*Final in Double Overtime)
   Sisseton 50, Sioux Valley 37

State B Tournament @ Aberdeen
Quarterfinals
    James Valley Christian 85, Centerville 68
    Potter County 61, Faith 58
    Platte-Geddes 58, Langford 50
    Ethan 73, White River 62

Girl's Basketball
Minnesota State Tournament
A Quarterfinals

    Minneota 77, Browerville 50

AAA Semifinals
    Marshall 52, Fergus Falls 51

College Baseball
DWU 9, DSU 7
DWU 5, DSU 2

College Softball
College of Saint Mary 11, Northwestern 10
College of Saint Mary 11, Northwestern 0
Dordt 7, Buena Vista 2
Buena Vista 7, Dordt 6

Wednesday's Scores (March 19th)

NBA
Timberwolves 123, Dallas 122 (*Final in OT, Rubio-22 points, 15 assists, 10 rebounds, 5 steals)

Men's Basketball
College Basketball Invitational
(First Round @ Norfolf, VA)
Old Dominion 72, SDSU 65 *finish season 19-13

College Softball
Washburn 9, SDSU 7
Washburn 15, SDSU 5
Briar Cliff 3, Dakota State 1
Briar Cliff 10, Dakota State 1

College Baseball
Concordia-Irvine 16, USF 0


Tuesday's Scores (March 18th)

NHL
Wild 6, Islanders 0

College Softball
USF 11, MN-Crookston 3
Northwestern 6, Bellevue 0


Monday's Scores (March 17th)

NBA D-League
Iowa Energy 129, Skyforce 121 *Walker 31 points

NHL
Boston 4, Wild 1

College Baseball
Augustana 16, Northwestern 5


Sunday's Scores (March 16th)

NBA
Timberwolves 104, Sacramento 102

USHL
Stampede 4, Fargo 2

IFL
Storm 50, Colorado 37

Boy's Hockey
State Championship
   Rushmore 4, Sioux Falls (Blue) 3

Consolation
   Brookings 7, Oahe 4
   Watertown 6, Aberdeen 2

College Baseball
Cal State-San Marcos 9, Sioux Falls 0
Cal State-San Marcos 16, Sioux Falls 4

College Softball
Sioux Falls 7, Mercy 6
Sioux Falls 8, Slippery Rock 0
Presentation 9, Doane 5

Saturday's Scores (March 15th)

NHL
Columbus 2, Wild 1 (*Final in Shootout)

USHL
Stampede 5, Chicago 4

NBA D-League
Skyforce 124, Springfield 109

Girl's Basketball
State AA Tournament @ Brookings
7th Place Game

   RC Stevens 63, Harrisburg 58

5th Place Game
   Roosevelt 74, Spearfish 61

3rd Place Game
   O'Gorman 63, Sturgis 47

Championship
   Washington 58, Mitchell 51

State A Tournament @ Spearfish
7th Place Game

   Webster 55, Groton 39

5th Place Game
    Mt. Vernon/Plankinton 60, Pine Ridge 56

3rd Place Game
    Sioux Valley 56, Elk Point-Jefferson 54

Championship
    St. Thomas More 70, Winner 41

State B Tournament
7th Place Game
    Lyman 46, Gayville-Volin 44

5th Place Game
    Kimball/White Lake 46, Lemmon 41

3rd Place Game
    Sully Buttes 48, Hanson 41

Championship
    Warner 49, Sanborn Central/Woonsocket 44 (*Final in OT, Warner wins 2nd Consecutive Title)

H.S. Boy's Hockey
State Tournament @ Brookings
Consolation Games

    Aberdeen 5, Mitchell 3
    Watertown 8, Sioux Falls (Orange) 0

Semifinals
    Rushmore 6, Brookings 1
    Sioux Falls (Blue) 6, Oahe 0

Women's Basketball
NAIA Tournament Quarterfinals @ Sioux City
    College Of The Ozarks 90, Northwestern 69

College Baseball
Creighton 3, SDSU 1
Northwestern 6, William Penn 5
Northwestern 3, William Penn 1

College Softball
Northwestern 9, Oklahoma Wesleyan 1
Northwestern 5, Midland 4
Presentation 8, Mount Marty 6
Presentation 11, Mount Marty 9

College Women's Tennis

USD 4, Florida

Friday's Scores (March 14th)

NBA
Charlotte 105, Timberwolves 93

USHL
Stampede 6, Chicago 2

Women's Basketball
NCAA D2 Tournament
   Central Missouri 82, Northern State 69

NAIA National Tournament-2nd Round
   Northwestern 92, Huntington (Ind.) 68

Boy's Basketball
Iowa State Tournament
1A State Championship

   West Lyon 62, Dunkerton 30

2A State Championship
   Western Christian 48, West Fork, Sheffield 38 (*WC Finishes 28-0)

Girl's Basketball
AA State Tournament @ Brookings
Semifinals

   Washington 55, Sturgis 48
   Mitchell 61, O'Gorman 48 (*Macy Miller-40 points!)

Consolation
   Spearfish 48, Harrisburg 45
   Roosevelt 74, RC Stevens 63

A State Tournament @ Spearfish
Semifinals

   Winner 59, EP-J 55
   St. Thomas More 66, Sioux Valley 34

Consolation
   Mt. Vernon/Plankinton 52, Webster 29
   Pine Ridge 44, Garretson 35


B State Tournament @ Huron
Semifinals

   Warner 50, Sully Buttes 31
   Sanborn Central/Woonsocket 67, Hanson 46

Consolation
   Lemmon 55, Gayville-Volin 41
   Kimball/White Lake 42, Lyman 28

Boy's H.S. Hockey
State Tournament @ Brookings
   Sioux Falls (Blue) 7, Aberdeen 2
   Rushmore 6, Watertown 4
   Oahe 5, Mitchell 1
   Brookings 8, Sioux Falls (Orange) 0


College Baseball
Creighton 5, SDSU 4
Dakota State 5, St. Joseph's-Long Island 4
Mayville State 7, Mount Marty 5
Mount Marty 9, Mayville State 3
Northern State 5, Bemidji State 0
Northern State 12, Bemidji State 1
SMSU 9, Concordia-St. Paul 4
Concordia-St. Paul 5, SMSU 4

College Softball
SMSU 8, Glenville State 2
Florida Southern 4, SMSU 1

College Women's Tennis
Augustana 8, Valpo 1

College Men's Tennis
Augustana 9, Puerto Rico-Humacao 0

Thursday's Scores (March 13th)

NBA D-League
Tulsa 109, Skyforce 96 *Walker 25 points/8 rebounds

NHL

Wild  2, NY Rangers 1 *Parise 23rd goal

Women's Basketball
NAIA Nationals in Sioux City
1st Round
Northwestern 63, Tabor 62 *Karen Hutson 3 pt. play with 1.9 left!

Men's Basketball
NAIA Nationals in Branson, MO
1st Round

William Penn 118, Dordt 116 (*Final in Double Overtime)

Boys Basketball
Iowa State Semifinals
1-A

West Lyon 60, Keota 41

2-A
Western Christian 52, Cascade W. Dubuque 46

Girls Basketball
South Dakota State Tournaments
Class "AA" in Brookings
Washington 50, Harrisburg 35
Sturgis 39, Spearfish 33
Mitchell 70, Roosevelt 65 *Miller 38 pts./17 reb./7 assists/5 steals/3 blocks
O'Gorman 60, RC Stevens 35

Class "A" in Spearfish
St. Thomas More 61, Garretson 16
Sioux Valley 60, Pine Ridge 49
EPJ 77, Webster 30
Winner 52, MV/Plankinton 46 *Overtime

Class "B" in Huron
Sully Buttes 65, Gayville-Volin 31
Warner 59, Lemmon 35
Hanson 69, Lyman 36
Sanborn Central/Woonsocket 52, Kimball/WL 27

College Baseball
Presentation 12, Crown College 0 *Ellington 2-hitter/3 RBI's
Presentation 30, Crown College 6 *Yant HR, 3 RBI's-4 Saints with 4 RBI's
Jamestown 9, Mount Marty 1
Jamestown 8, Mount Marty 7

College Softball
Ursinus, PA 4, Dakota State 1
McKendree, IL 8, Dakota State 3
S. Indiana 6, SMSU 2
Hillsdale 2, SMSU 0

Men's Tennis
Augustana 8, PR Mayaguez 1

Women's Tennis
USD 9, S. Indiana 0
Bethune-Cookman 5, USD 2
Augustana 9, Providence 0
Augustana 9, PR Mayaguez 0


Wednesday's Scores (March 12th)

College Softball
Dakota State 5, Penn Technology 4
Dakota State 16, Gordon (MA) 5

College Baseball
SMSU 4, Bemidji State 2
SMSU 5, Bemidji State 0 *Joel Axelson no-hitter
SDSU 11, Baldwin-Wallace 9
Augustana 9, Rockhurst 6 *Jack Goihl 4 hits/4 RBI's

Women's Tennis
Augustana 8, Robert Morris 1

Men's Tennis

Wabash 7, Augustana 2


Tuesday's Scores (March 11th)

Summit League Basketball
Women's Championship
USD 82, Denver 71

Men's Championship
NDSU 60, Fort Wayne 57

NBA D-League
Skyforce 113, Canton 109 *Mason 27 points

NBA
Timberwolves 112, Milwaukee 101 *Nate Wolters 14 pts.

NHL
Edmonton 4, Wild 3 *Shootout

Women's Softball
Augustana 3, Indianaplois 2
Augustana 3, Ohio Dominican 1
S. Indiana 9, SMSU 0
SMSU 3, Maryville 2
Kansas 8, SDSU 0
Kansas 8, SDSU 0
Alford 5, Dordt 4
Olivert Nazarene 10, Dordt 0

College Baseball
Georgetown 9, SDSU 4
S. Indiana 1, Augustana 0
Dakota State 5, Missouri Valley 1
Concordia 8, Dakota State 4
Jamestown7, Dordt 5
Jamestown 5, Dordt 2

Boys Basketball
Iowa 3-A Quarterfinals
Central Clinton 69, MOC Floyd Valley 67

South Dakota Region Championships
1-B
Langford 74, Rosholt 30

2-B
Potter County 40, Hitchcock-Tulare 38

3-B
JV Christian 54, DeSmet 39

4-B
Ethan 66,  Elkton/LB 63

5-B
Centerville 54, Parker 50

6-B
Platte-Geddes 38, Gregory 37

7-B
White River 63, Oelrichs 52

8-B
Faith 58, McLaughlin 43

1-A
Sisseton 32, Roncalli 24

2-A
Sioux Valley 56, Clark/WL 50

3-A
Madison 55, Dell Rapids 54

4-A
Tea Area 60, Vermillion 53

5-A
Tri-Valley 59, Parkston 46

7-A
Pine Ridge 69, Red Cloud 60

8-A
St. Thomas More 33, Custer 16 *half

1-AA
Washington 66, O'Gorman 49
Yankton 55, Watertown 51

2-AA
Pierre 52, RC Central 49
Sturgis 68, Aberdeen 56


Monday's Scores (March 10th)

Summit League Basketball
Women's Semi's
South Dakota 72, SDSU 58 *Seekamp 19 pts./Harrington 18 pts.
Denver 76, IUPUI 69 *Overtime

Men's Semi's
NDSU 83, Denver 48
Fort Wayne 64, SDSU 60

Boys Basketball
Iowa State Quarterfinals
Class 1-A
West Lyon 72, Newell-Fonda 57

Class 2-A
Western Christian76,  Albia 53 *Feenstra 26 pts./20 reb.!

SD Region 6-A Championship
Cheyene-Eagle Butte 70, Chamberlain 63

Women's Softball
SMSU 5, Ferris State 0 *Neely 2 HR's
Murray State 7, SDSU 6
Evansville 9, SDSU 3
Bridgewater (VA) 8, Dakota State 2
Dakota State 9, Delaware Valley 5
Augustana 3, Wayne State (MICH) 1
Peru State 5, Dordt 3
Park 6, Dordt 0

College Baseball
SMSU 5, Northern 5
SMSU 4, Northern 3
Northwestern 6, Arizona Christian 3
Dordt 7, Presentation 4
Dordt 11, Dakota State 5

Women's Tennis
St. Joseph's 9, Augustana 0
Evansville 4, USD 3


Sunday's Scores (March 9th)

NBA
Toronto 111, Timberwolves 104

NBA D-League

Canton 108, Skyforce 99

Men's Basketball
Summit League Tournament-Quarterfinals
   SDSU 71, Western Illinois 50
   Denver 71, USD 55

Women's Basketball
Summit League Tournament-Quarterfinals
   USD 96, Western Illinois 94 (*Contreras Game-Winning 3 with 1.1 seconds left!)

H.S. Girl's Hockey

State Championship @ Watertown
   Sioux Falls 4, Watertown 3

College Baseball
Maine 5, SDSU 4
Georgetown 7, SDSU 4
SMSU 14, Northern State 9
Northern State 8, Winona State 5
DWU 9, Missouri Valley 8
DWU 6, Missouri Valley 1
Bemidji State 3, Mount Marty 1
Bemidji State 5, Mount Marty 4
Briar Cliff 6, Presentation 0
Augustana 11, McKendree 4
Southern Indiana 7, Augustana 6
William Jewell 6, Sioux Falls 4
Sioux Falls 3, William Jewell 1
Kansas Wesleyan 2, DSU 1

College Softball
Evansville 7, SDSU 1
USD 13, Bethune-Cookman 2
Augustana 11, Adelphi 1
Augustana 3, Hillsdale College 2

Saturday's Scores (March 8th)

NHL
Dallas 4, Wild 3

USHL
Dubuque 6, Stampede 1 (*Thanks to Des Moines loss, Stampede clinch playoff berth)

IFL
Storm 47, Tri-Cities 40

GIRLS BASKETBALL
Iowa Class 3A State Tournament
State Championship   

MOC-Floyd Valley 63, Unity Christian, Orange City 57

South Dakota
Region 1AA
State Qualifier   

Harrisburg 48, Brookings 36
Sioux Falls Roosevelt 66, Sioux Falls Lincoln 45
   
Region 2AA
State Qualifier   

Rapid City Stevens 50, Aberdeen Central 49
Spearfish 47, Pierre 39
   
Region 6B
Regional Final   

Kimball/White Lake 53, South Central 33

Minnesota
3A Section 2
Semifinal   

Hutchinson 54, Willmar 44
Marshall 60, Mankato East 56

Boys Basketball
Region 4A
Regional Semifinal   

Tea Area 66, Canton 60
Vermillion 60, Beresford 43
   
District 5B
Championship   

DeSmet 49, Castlewood 31

Boy's Hockey
Minnesota State Tournament-Consolation
   Totino-Grace 4, Luvurne 3 (*Final in 2 OT)

Girl's Hockey
SD State Tournament Semifinals @ Watertown
   Watertown 5, Aberdeen 4 (*Mullin-GW Goal & Hat Trick)
   Sioux Falls 4, Brookings 3

Men's Basketball
Summit League Tournament
Quarterfinals

   Fort Wayne 85, IUPUI 47

Women's Basketball
Summit League Tournament
Quarterfinals

   IUPUI 72, NDSU 64

College Baseball

SDSU 5, Maine 3
Sioux Falls 2, William Jewell 1
Sioux Falls 2, William Jewell 1
SMSU 7, Concordia (NE) 6

College Softball
USD 2, Memphis 1
Stetson 3, USD 2

State Powerlifting Meet @ Madison
Class AA Team Champion

O'Gorman

 

Runnerup

Watertown

 

Class A Team Champion

Baltic

 

Runnerup

Dell Rapids

 

Outstanding Female Lifter

Taylor Reinhiller - Baltic

 

Outstanding Male Lifter

Easton Schuster - O'Gorman

 

Coach of the Year

Arend Kuyper - Mitchell


Friday's Scores (March 7th)

NBA
Timberwolves 114, Detroit 101

NBA D-League
Skyforce 127, Rio Grande Valley 119

USHL
Stampede 5, Des Moines 2

Girl's Basketball
Iowa 2A State Championship @ Des Moines, IA
   Western Christian 79, Hudson 55 (*3rd Straight Title for Western Christian)

South Dakota
Region 2A
Regional Final   

Sioux Valley 68, Clark/Willow Lake 58

Region 6A
Regional Final

Winner 83, Chamberlain 46
   
Region 1B
Regional Final   

Warner 62, Summit 23

Region 3B
Region Final

Sanborn Central/Woonsocket 51, DeSmet 45

Boys Basketball
District 1AA
Third Place   

Watertown 55, Brookings 45
   
Championship   
Sioux Falls Roosevelt 70, Sioux Falls O'Gorman 33
   
District 2AA
Third Place   

Sioux Falls Washington 64, Brandon Valley 60
   
Championship   
Sioux Falls Lincoln 47, Yankton 44
   
District 3AA
Third Place   

Aberdeen Central 72, Mitchell 60
   
Championship   
Huron 65, Pierre 52
   
District 4AA
Third Place   

Rapid City Central 72, Spearfish 46
   
Championship   
Rapid City Stevens 62, Sturgis 56
   
Region 3A
Regional Semifinal   

Dell Rapids 73, Flandreau 51
Madison 60, Sioux Falls Christian 45
   
Region 5A
Regional Semifinal   

Parkston 51, Mt. Vernon/Plankinton 50
Tri-Valley 75, West Central 42
   
Region 7A
Regional Final  
 
Pine Ridge 72, Todd County 55
   
District 3B
Championship   

Potter County 58, Eureka/Bowdle 55
   
District 4B
Championship   

Hitchcock-Tulare 68, Sully Buttes 65
   
District 7B
Championship 
  
Elkton-Lake Benton 50, Chester 45
   
District 8B
Championship   

Ethan 48, Hanson 40
   
District 9B
Championship 
  
Parker 70, Freeman 44
   
District 10B
Championship 
  
Centerville 63, Viborg-Hurley 48
   
District 11B
Championship 
  
Platte-Geddes 36, Corsica/Stickney 30
   
District 12B
Championship   

Gregory 57, Marty Indian 52
   
District 13B
Championship   

White River 86, Lyman 30
   
District 14B
Championship   

Oelrichs 69, New Underwood 46
   
District 15B
Championship 
  
McLaughlin 80, Timber Lake 61
   
District 16B
Championship 
  
Faith 59, Harding County 39

Girl's Hockey
State Tournament @ Watertown
   Sioux Falls 6, Huron 5 (*Wrightsman (SF)-Natural Hat Trick In 2nd Period!)
   Aberdeen 4, Oahe 2
   Watertown 5, Rushmore 1
   Brookings 12, Mitchell 2 (*Theodosopoulos (BHS)-9 GOALS!!!!!!!)

College Baseball
SDSU 4, Presbyterian 1
Cal State San Bernardino 10, SMSU 5
SMSU 5, Malone 3
Northwestern 6, Kansas Wesleyan 4

College Softball
Stetson 10, USD 3
North Alabama 8, SMSU 3
North Alabama 10, SMSU 0

Thursday's Scores (March 6th)

NBA D-League
Rio Grande 119, Skyforce 116 *2 Overtimes

Girls Basketball

Iowa State Tournament
Class 2-A Semifinals
Western Christian 69, North Linn 52 *2-time def. champs

3-A Semifinals
Unity Christian 50, Crestwood 41
MOC Floyd Valley 64, Mediapolis 51 *Alexis Conaway 46 points *Tournament Record!

Boys Basketball
Region 1A
Regional Semifinal   
Aberdeen Roncalli 61, Tiospa Zina Tribal 47  
Sisseton 44, Groton Area 42
   
Region 2A
Regional Semifinal   
Clark/Willow Lake 65, Deubrook 36  
Sioux Valley 63, Hamlin 53
   
Region 4A
First Round   
Beresford 56, Dakota Valley 54  
Tea Area 54, Lennox 40   
Vermillion 57, Elk Point-Jefferson 41
   
Region 6A
Regional Semifinal   
Chamberlain 80, Miller 52
   
Region 7A
Regional Semifinal   
Pine Ridge 70, Todd County 51  
Red Cloud 94, St. Francis Indian 77
   
District 1B
Championship   
Rosholt 56, Waverly-South Shore 54
   
District 2B
Championship   
Langford 52, Aberdeen Christian 33
   
Girls Basketball
District 1AA
Third Place   
Brookings 40, Watertown 36
   
Championship   
Sioux Falls O'Gorman 50, Sioux Falls Roosevelt 43
   
District 2AA
Championship   
Sioux Falls Washington 48, Harrisburg 35
   
District 3AA
Third Place   
Aberdeen Central 60, Huron 45
   
Championship   
Mitchell 72, Pierre 30
   
District 4AA
Third Place   
Spearfish 43, Rapid City Central 37

Championship
Sturgis 56, RC Stevens 43
   
Region 3A
Regional Final   
Garretson 46, Madison 40
   
Region 5A
Regional Final   
Mt. Vernon/Plankinton 38, West Central 36
   
Region 2B
Region Final   
Sully Buttes 61, Potter County 35
   
Region 4B
Regional Final   
Hanson 60, Chester 34
   
Region 5B
Regional Final   
Gayville-Volin 44, Freeman 40, OT


Wednesday's Scores (March 5th)

High School Hockey
Minnesota State "A" Tournament
Hermantown 6, Luverne 3 *Gunnar Olson 2 goals (40)

NBA
NY Knicks 118, Timberwolves 106


Tuesday's Scores (March 4th)

Women's Basketball
NSIC Championship
Concordia-SP 54, Northern 36

GPAC Championship
Northwestern 83, Morningside 71

Men's Basketball
GPAC Championship
Morningside 87, Dordt 85

Girls Basketball
Iowa State Tournament
Class 2-A
Western Christian 66, Des Moines Christian 53

Class 3-A
Unity Christian 60, Clear Lake 35
MOC Floyd Valley 69, Center Point-Urbana 42

Region 1A
Regional Final   
Webster 40, Aberdeen Roncalli 32, OT
   
Region 4A
Regional Final   
Elk Point-Jefferson 65, Lennox 38
   
Region 7B
Regional Final   
Lyman 48, New Underwood 44
   
Region 8B
Region Final   
Lemmon 50, McLaughlin 45

Boys Basketball
District 1AA
Semifinal   
Sioux Falls O'Gorman 60, Watertown 57   
Sioux Falls Roosevelt 73, Brookings 59
   
District 2AA
Semifinals   
Sioux Falls Lincoln 65, Sioux Falls Washington 54   
Yankton 54, Brandon Valley 37
   
District 3AA
Semifinals   
Huron 78, Mitchell 45   
Pierre 58, Aberdeen Central 46
   
District 4AA
Semifinals   
Rapid City Stevens 61, Spearfish 37   
Sturgis 68, Rapid City Central 66
   
Region 2A
First Round   
Deubrook 56, Redfield/Doland 54   
Hamlin 57, Deuel 17
   
Region 3A
First Round   
Flandreau 77, Flandreau Indian 50  
Sioux Falls Christian 49, Garretson 37
   
Region 5A
First Round   
Mt. Vernon/Plankinton 66, Wagner 62   
Tri-Valley 54, McCook Central/Montrose 42  
West Central 62, Bon Homme 58
   
Region 6A
First Round   
Miller 91, Crow Creek 58  
Mobridge-Pollock 56, Winner 51
   
Region 7A
First Round   
Todd County 64, Little Wound 57
   
Region 8A
First Round   
Belle Fourche 63, Lead-Deadwood 48  
Hot Springs 66, Hill City 32
   
District 1B
Semifinals   
Rosholt 42, Summit 40  
Waverly-South Shore 61, Great Plains Lutheran 43
   
District 2B
Semifinals   
Aberdeen Christian 46, Warner 45  
Langford 63, Leola/Frederick 49
   
District 3B
Semifinals   
Eureka/Bowdle 58, Herreid/Selby Area 45  
Potter County 71, Ipswich 33
   
District 4B
Semifinals   
Hitchcock-Tulare 71, Lower Brule 42  
Sully Buttes 71, Sunshine Bible Academy 56
   
District 5B
Semifinals   
Castlewood 86, Lake Preston 69   
DeSmet 40, Arlington 37
   
District 6B
Semifinals   
James Valley Christian 75, Wessington Springs 49  
Wolsey-Wessington 61, Sanborn Central/Woonsocket 51
   
District 7B
Semifinals   
Chester 75, Baltic 62   
Elkton-Lake Benton 62, Colman-Egan 29
   
District 8B
Semifinals   
Ethan 67, Bridgewater-Emery 39  
Hanson 73, Canistota 56
   
District 9B
Semifinals   
Freeman 64, Menno 46 
Parker 61, Freeman Academy 35
   
District 10B
Semifinals   
Centerville 76, Alcester-Hudson 50  
Viborg-Hurley 53, Irene-Wakonda 49
   
District 11B
Semifinals   
Corsica/Stickney 52, Tripp-Delmont/Armour 32  
Platte-Geddes 55, Dakota Christian 24
   
District 12B
Semifinals   
Gregory 60, Colome 44  
Marty Indian 56, South Central 47
 

Monday's Scores (March 3rd)

Women's Basketball
NSIC Semifinals
Northern 57, MSU-Mankato 56
Concordia-SP 78, USF 66

Men's Basketball
NSIC Semifinals
Winona State 70, MSU Moorhead 53
MSU Mankato 68, SMSU 57

NSAA Championship
Jamestown 72, Dakota State 67

NHL
Wild 3, Calgary 2

NBA
Timberwolves 132, Denver 128 *Love 33 pts./19 reb.

Boys Basketball
District 4AA
Play In   
Spearfish 58, Douglas 42
   
Region 1A
First Round   
Groton Area 67, Milbank Area 32  
Sisseton 71, Britton-Hecla 44   
Tiospa Zina Tribal 57, Webster 48
   
District 1B
First Round   
Great Plains Lutheran 46, Wilmot 45
   
District 2B
First Round   
Aberdeen Christian 80, Waubay 57 
Leola/Frederick 75, Northwestern 31
   
District 3B
First Round   
Eureka/Bowdle 52, Edmunds Central 30   
Ipswich 70, Faulkton 60
   
District 5B
First Round   
Lake Preston 55, Florence/Henry 53
   
District 6B
First Round   
Wessington Springs 84, Iroquois 23
   
District 7B
First Round   
Baltic 58, Oldham-Ramona/Rutland 54 
Colman-Egan 38, Dell Rapids St. Mary 34
   
District 8B
First Round   
Bridgewater-Emery 50, Mitchell Christian 43  
Canistota 80, Howard 27
   
District 9B
First Round   
Freeman Academy 53, Scotland 48 
Menno 54, Marion 40
   
District 10B
First Round   
Irene-Wakonda 67, Gayville-Volin 47
   
District 11B
First Round   
Dakota Christian 54, Kimball/White Lake 45
   
District 12B
First Round   
Colome 53, Avon 51  
South Central 50, Andes Central 48
   
District 13B
First Round   
Lyman 68, Crazy Horse 40 
Stanley County 36, Kadoka Area 32
   
District 16B
First Round   
Newell 57, Lemmon 50
   
Girls Basketball
District 1AA
Semifinal   
Sioux Falls O'Gorman 64, Watertown 34  
Sioux Falls Roosevelt 62, Brookings 43

District 2AA
Semifinal   
Harrisburg 59, Sioux Falls Lincoln 44
Sioux Falls Washington 53, Brandon Valley 25
 
District 3AA
Semifinal   
Mitchell 64, Huron 43   
Pierre 44, Aberdeen Central 28
   
District 4AA
Semifinal   
Rapid City Stevens 59, Spearfish 41  
Sturgis 52, Rapid City Central 42


Sunday's Scores (March 2nd)

Men's Basketball
NSIC Tournament @ Sanford Pentagon
  SMSU 68, Wayne State 45

Women's Basketball
SDSU 99, USD 88

NSAA Tournament Semifinals

  Mayville State 102, Dakota State 74

Women's College Tennis

Winona State 7, Sioux Falls 2
Sioux Falls 9, UM-Duluth 0
Augustana 9, Nebraska-Kearney 0

Men's College Tennis
Gustavus 9, Augustana 0

Saturday's Scores (March 1st)

NBA
Timberwolves 108, Sacramento 97

NBA D-League
Skyforce 104, Erie 101

USHL
Stampede 3, Sioux City 2

State Wrestling
STATE A @ RAPID CITY
1. ABERDEEN-177.5
2. PIERRE-147.5
3. ROOSEVELT-138.5
4.  RC CENTRAL-128
5.  WASHINGTON-127.5

STATE B @ ABERDEEN
1. PARKSTON-158
2. PHILIP-134
3. BERESFORD-111
4. CANTON-108
5. BON HOMME/SCOT.-106

Men's Basketball
SDSU 75, USD 61

NSIC Tournament @ Sanford Pentagon
Quarterfinals

  #1 MSU-Mankato 78, Augustana 63

GPAC Tournament Semifinals
  #1 Dordt 83, #4 Hastings 67
  #2 Morningside 108, #6 Dakota Wesleyan 106 (*Final in Overtime)

NSAA Tournament Semifinals
  #2 Dakota State 74, #3 Valley City State 56
  #1 Jamestown 83, #4 Presentation 72

Women's Basketball
NSIC Tournament @ Sanford Pentagon
Quarterfinals

  #1 Northern State 67, #4 Augustana 62
  #6 Sioux Falls 75, #1 Wayne State 69

GPAC Tournament Semifinals
  #1 Northwestern 101, #4 Hastings 80

Boys Basketball
District 2AA
First Round 
  
Sioux Falls Lincoln 77, Harrisburg 51
   
Girls Basketball
District 4AA
First Round 
  
Rapid City Central 54, Douglas 26
   
District 5B
Championship   

Chester 58, Dell Rapids St. Mary 32
   
DeSmet 50, Castlewood 31
   
District 8B
Championship 
  
Hanson 63, Ethan 58, 2OT

College Baseball
SDSU 7, UT-San Antonio 6
UT-San Antonio 8, SDSU 5

College Softball
Northwest Missouri 6, Sioux Falls 5
Pittsburg State 5, Sioux Falls 1

Women's Tennis
Bradley 5, USD 2
Augustana 8, Northwest Missouri 0

Friday's Scores (February 28th)

State Wrestling
"B" in Aberdeen (Team Scores)
1. Parkston 88.00
2. Philip Area 66.00
3. Canton 57.00
4. Beresford 53.00
5. Stanley County 51.00

"A" in Rapid City (Team Scores)

NBA D-League
Skyforce 118, Delaware 108 *Hamilton 20 pts./9 reb./4 blocks

I-F-L
Storm 41, Colorado 30

Boys Basketball   
Aberdeen Christian 84, Northwestern 38   
Canton 64, Vermillion 50  
Herreid/Selby Area 65, Edmunds Central 33   
Langford 57, Waverly-South Shore 37  
Leola/Frederick 62, Ipswich 55
McCook Central/Montrose 46, Baltic 29  
New Underwood 50, Jones County 46 *OT
Warner 59, Rosholt 39 
White River 78, Lyman 32
Wilmot 58, Waubay 45
Winner 78, Crow Creek 46
   
Girls Basketball
District 2AA
First Round   
Brandon Valley 53, Yankton 52
   
District 9B
Championship   
Freeman 51, Scotland 31
   
District 10B
Championship   
Gayville-Volin 56, Alcester-Hudson 44
   
District 11B
Championship   
Kimball/White Lake 50, Corsica/Stickney 46

District 12-B
Championship
South Central 51, Avon 49

District 15-B
Championship
McLaughlin 61, Timber Lake 51


Thursday's Scores (February 27th)

Men's Basketball
SDSU 78, Denver 69 *Carlson 22 points
NDSU 82, USD 54

Women's Basketball
SDSU 69, Denver 55 *Jacks clinch Summit
USD 95, NDSU 87 *Overtime

NSAA Tournament
Dakota State 97, Presentation 69


Wednesday's Scores (February 26th)

Men's Basketball
NSIC Playoffs
Augustana 66, Northern 64
SMSU 82, Mary 65 *Birch 18 points
St. Cloud 86, USF 75

GPAC Playoffs

Dordt  105, Northwestern 100 *Overtime
DWU 83, Midland 80 *Bergh 25 pts./Voss 24 pts.

NSAA Playoffs
Presentation 56, Mayville State 49

Women's Basketball
NSIC Playoffs
Northern 73, SMSU 45
Augustana 90, MSU-Moorhead 79 *Ashley 30 pts./Schulte 25 pts.
USF 75, St. Cloud 68

GPAC Playoffs
Northwestern 70,  Briar Cliff 58
Morningside 90, DWU 54


Tuesday's Scores (February 25th)

Boys Basketball   
Brandon Valley 67, Aberdeen Central 35  
Brookings 69, Mitchell 58 
Custer 56, Hill City 30 
Harrisburg 83, Watertown 75, OT  
Huron 69, Pierre 61  
Sioux Falls O'Gorman 49, Sioux Falls Washington 48      
Sturgis 66, Douglas 52 
   
Girls Basketball   
Aberdeen Central 51, Brandon Valley 30   
Harrisburg 48, Watertown 41 
Pierre 56, Huron 35  
Rapid City Stevens 55, Rapid City Central 41  
Sioux Falls Roosevelt 67, Sioux Falls Lincoln 64  
Sioux Falls Washington 42, Sioux Falls O'Gorman 40
   
Region 1A
First Round   
Aberdeen Roncalli 59, Tiospa Zina Tribal 44   
Milbank 39, Sisseton 35   
Webster 50, Britton-Hecla 44
   
Region 2A
First Round   
Hamlin 56, Deuel 21   
Redfield/Doland 50, Deubrook 37
   
Region 3A
First Round   
Madison 55, Flandreau 31   
Sioux Falls Christian 62, Flandreau Indian 35
   
Region 4A
First Round   
Dakota Valley 60, Canton 53  
Lennox 62, Tea Area 54   
Vermillion 57, Beresford 43
   
Region 5A
First Round   
Mt. Vernon/Plankinton 51, Bon Homme 35  
Tri-Valley 64, Parkston 33   
Wagner 75, McCook Central/Montrose 45
   
Region 6A
First Round   
Cheyenne-Eagle Butte 58, Mobridge-Pollock 33  
Miller 59, Crow Creek 52
   
Region 7A
First Round   
Bennett County 71, Little Wound 54  
Red Cloud 77, St. Francis Indian 39
   
District 1B
Semifinal   
Summit 63, Rosholt 24  
Wilmot 63, Waverly-South Shore 37
   
District 2B
Semifinals   
Warner 59, Northwestern 33   
Waubay 48, Leola/Frederick 40
   
District 3B
Semifinal   
Faulkton 53, Herreid/Selby Area 47  
Potter County 65, Ipswich 60, OT
   
District 4B
Semifinal   
Highmore-Harrold 57, Hitchcock-Tulare 44   
Sully Buttes 59, Sunshine Bible Academy 29
   
District 5B
First Round   
Arlington 53, Lake Preston 31   
Estelline 81, Florence/Henry 27
   
District 6B
Semifinal   
James Valley Christian 47, Wessington Springs 41   
Sanborn Central/Woonsocket 77, Wolsey-Wessington 31
   
District 7B
First Round   
Baltic 73, Colman-Egan 49   
Elkton-Lake Benton 56, Oldham-Ramona/Rutland 39
   
District 8B
First Round   
Bridgewater-Emery 56, Canistota 53, 2OT  
Mitchell Christian 55, Howard 38
   
District 9B
Semifinal   
Freeman 38, Menno 23  
Scotland 43, Marion 33
   
District 10B
Semifinal   
Alcester-Hudson 64, Irene-Wakonda 58  
Gayville-Volin 58, Viborg-Hurley 56
   
District 11B
Semifinal   
Corsica/Stickney 44, Dakota Christian 30   
Kimball/White Lake 52, Tripp-Delmont/Armour 41
   
District 12B
Semifinal   
Avon 72, Gregory 26  
South Central 91, Marty Indian 44
   
District 13B
Semifinal   
Jones County 46, Stanley County 30  
Lyman 64, White River 46
   
District 16B
Semifinal   
Harding County 51, Faith 49


Monday's Scores (February 24th)

Boys Basketball   
Aberdeen Roncalli 61, Redfield/Doland 32 
Canistota 54, Colman-Egan 46   
Chester 52, Dell Rapids St. Mary 39   
Cheyenne-Eagle Butte 68, Mobridge-Pollock 47  
Corsica/Stickney 57, Parkston 48  
Elk Point-Jefferson 65, West Central 64  
Hamlin 62, Webster 48 
Hanson 77, Scotland 44  
Madison 78, Milbank Area 31 
Sioux Falls Christian 67, Garretson 47  
Tri-Valley 63, Baltic 33  
Wagner 61, Marty Indian 48
   
Girls Basketball   
Mitchell 61, Brookings 32
   
Region 8A
First Round   
Hill City 55, Custer 35  
Lead-Deadwood 62, Hot Springs 26
   
District 1B
First Round   
Rosholt 45, Great Plains Lutheran 39  
Waverly-South Shore 65, Grant-Deuel 27
   
District 2B
First Round   
Leola/Frederick 67, Aberdeen Christian 22
Northwestern 58, Langford 23
   
District 3B
First Round   
Faulkton 64, Eureka/Bowdle 38   
Potter County 71, Edmunds Central 17
   
District 4B
First Round   
Sunshine Bible Academy 56, Lower Brule 33
   
District 6B
First Round   
Wolsey-Wessington 50, Iroquois 20
   
District 9B
First Round   
Marion 47, Freeman Academy 24  
Menno 55, Parker 35
   
District 10B
First Round   
Gayville-Volin 53, Centerville 40
   
District 11B
First Round   
Tripp-Delmont/Armour 65, Platte-Geddes 54
   
District 12B
First Round   
Gregory 44, Colome 39  
Marty Indian 65, Andes Central 45
   
District 13B
First Round   
Stanley County 74, Crazy Horse 14   
White River 65, Kadoka Area 38
   
District 16B
First Round   
Harding County 78, Bison 34  
Newell 54, Takini 14

Sunday's Scores (February 23rd)

NBA
Portland 108, Timberwolves 97

College Wrestling

NDSU 32, SDSU 12

College Baseball
SDSU 11, Alabama A&M 4

College Softball
USD 3, Southern 0
SDSU 6, Central Arkansas 2
Augustana 3, Missouri Western State 1
Augustana 3, Emporia State 2

Women's Tennis
Texas-Pan American 4, SDSU 3
Augustana 9, Crookston 0

Saturday's Scores (February 22nd)

NBA
Timberwolves 121, Utah 104

NBA D-League
Fort Wayne 103, Skyforce 96

USHL
Stampede 5, Fargo 3 (*Played in front of franchise record crowd of 4,815)

Men's Basketball
NDSU 74, SDSU 59 (*NDSU Clinches Share Of Summit League Title)
USD 64, Western Illinois 54
Sioux Falls 95, Concordia-St. Paul 90 (*Final in OT)
Augustana 79, Winona State 70
Northern State 73, Minot State 58
MSU-Mankato 78, SMSU 66
Hastings 85, Midland 75
Midland 90, Dordt 77
NWU 78, Mount Marty 50
Dakota State 96, Jamestown (*Final in OT)
Valley City State 70, Presentation 58

Women's Basketball
SDSU 75, NDSU 53 (*SDSU Clinches Share Of Summit League Title & Top Seed At Summit Tournament)
USD 79, Western Illinois 76
Concordia-St. Paul 87, Sioux Falls 67
Winona State 84, Augustana 76
Northern State 59, Minot State 49
MSU-Mankato 89, SMSU 58
Northwestern 83, Hastings 67
Midland 69, Dordt 58
Mount Marty 76, NWU 63
Valley City State 74, Presentation 46
Jamestown 90, Dakota State 82 (*Final in OT)

H.S. Hockey
Section 3A Semifinals @ St. Peter, MN
  Luverne 4, Hutchinson 0

Boys Basketball   
Canton 92, Flandreau Indian 67
Faith 56, Philip 37
Flandreau 51, DeSmet 48
Florence/Henry 76, Great Plains Lutheran 54
Harrisburg 66, Sturgis 64
Huron 70, Brookings 53
Pine Ridge 69, Cheyenne-Eagle Butte 65
Scottsbluff, Neb. 95, Rapid City Central 81
Wall 56, Newell 48
Wessington Springs 62, Mitchell Christian 53
White River 81, Todd County 52
Fairmont 79, Luverne 47  
Jackson County Central 68, Martin County West 53
Minneota/Lincoln HI 62, G-F-W 46
Pipestone 74, BOLD 56
Dawson-Boyd 79, Renville County West 31
Ellsworth 48, Fulda 36
Hills-Beaver Creek 56, Adrian 39
MACCRAY 56, Russell-Tyler-Ruthton 55
Murray County Central 69, Westbrook-Walnut Grove 64
Southwest Minnesota Christian 77, Edgerton 45
Western Christian, Hull 92, Emmetsburg 60
MOC-Floyd Valley 75, Red Oak 34
Boyden-Hull 58, Harris-Lake Park 46
Ruthven-Ayrshire 62, George-Little Rock 61

Girls Basketball   
Brookings 44, Huron 25
Lemmon 54, Mobridge-Pollock 37
Sioux Falls O'Gorman 58, Sioux Falls Lincoln 43
Sturgis 62, Harrisburg 58

H.S. Wrestling
Region 1A   
Sioux Falls Roosevelt, 196 points
Brookings, 178
Watertown, 158
West Central, 130
Madison, 118.5
Dell Rapids, 71.5
Milbank, 62
Sisseton, 42.5
Sioux Falls O'Gorman, 10
   
Region 3A   
Aberdeen Central, 245.5 points
Pierre, 179.5
Huron, 169.5
Mitchell, 130
Chamberlain, 32
Todd County, 26
Cheyenne-Eagle Butte/Dupree, 3
   
Region 4A   
Rapid City Central, 216 points
Sturrgis Brown, 175.5
Rapid City Stevens, 159.5
Spearfish, 122
Douglas, 103
Belle Fourche, 37
Pine Ridge, 35
   
Region 1B   
Webster, 204 points
Clark/Willow Lake, 122.5
Redfield/Doland, 117
Faulkton, 115
Britton-Hecla, 77.5
Groton Area, 63
Sioux Valley, 52.5
Ipswich/Leola, 38
Warner/Northwestern, 32.5
Kingsbury County, 27.5
Tiospa Zina, 2
   
Region 2B   
Canton, 189 points
Beresford, 169
Elk Point-Jefferson, 130
Flandreau, 93
Garretson, 89
McCook Central/Montrose, 89
Parker, 81
Tri-Valley, 74
Alcester-Hudson, 32.5
Marion/Freeman, 28
   
Region 3B   
Parkston, 237 points
Winner, 148
Bon Homme/Scotland, 138.5
Burke/Gregory, 129
Wagner, 96.5
Miller/Highmore-Harrold, 86.5
Andes Central, 54
Kimball/White Lake/Platte-Geddes, 47
Mount Vernon/Plankinton/Corsica, 33
Sunshine Bible Academy, 30
Lower Brule, 12
Wessington Springs/Woonsocket, 12
   
Region 4B   
Philip, 230.5 points
Stanley County, 199
Hot Springs, 116.5
Bennett County, 114.5
Lemmon/McIntosh, 96
Custer, 95
Mobridge/Pollock, 73.5
Potter County, 72
Lyman, 43
Sully Buttes, 42
Harding County, 35
Hill City, 30.5
Lead-Deadwood, 13
Newell, 13
St. Thomas More, 12
Red Cloud, 6

College Wrestling
SMSU 44, Mary 3

College Baseball
Alabama A&M 6, SDSU 4 (*A&M's Andrew Utterback Hits Walk-Off Grand Slam)
SDSU 2, Alabama A&M 1

College Softball
USD 11, Alcorn State 2
Louisiana-Monroe 8, USD 3
SDSU 10, Arkansas-Pine Bluff 1
SDSU 10, Alabama State 9
St. Cloud State 3, Augustana 2

College Equestrian
SDSU 12, UM-Crookston 3

Women's College Tennis
USD 8, St. Cloud State 1
Northwestern 8, Bethany (KS) 1

Friday's Scores (February 21st)

State Gymnastics-Team Titles
Class "A"
1. Madison           141.400
2. Deuel                134.125
3. Chamberlain   130.375
4. Vermillion         128.825
5. Sisseton           126.575

Class "AA"
1. Mitchell             146.550
2. RC Central        146.475
3. O'Gorman         145.475
4. Brookings         135.300
5. Aberdeen          133.525

I-F-L

Storm 52, Nebraska 35 *Dixon 5 totals TD's

USHL
Sioux City 3, Stampede 2 *Overtime

NBA D-League
Austin 130, Skyforce 127 *2 OT's

Men's Basketball

Mankato 103, USF 101
Upper Iowa 104, Augustana 100
Northern 72, Mary 69
SMSU 69, Concordia SP 67

Women's Basketball

Mankato 82, USF 72
Augustana 97, Upper Iowa 93 *Ashley 34 points
Northern 73, Mary 59 *Wolves clinch North
Concordia SP 66, SMSU 44

Boys Basketball   
Arlington 63, Chester 61 
Avon 71, Freeman 44 
Baltic 58, Dell Rapids St. Mary 36 
Brandon Valley 66, Harrisburg 55  
Canton 66, Alcester-Hudson 37  
Castlewood 54, Estelline 37 
Centerville 59, Canistota 48  
Clark/Willow Lake 53, Aberdeen Roncalli 39 
Dell Rapids 71, Lennox 47  
Elk Point-Jefferson 60, Tea Area 55  
Ethan 63, Tripp-Delmont/Armour 43 
Florence/Henry 51, Waubay 40  
Great Plains Lutheran 52, Wilmot 50  
Groton Area 78, Britton-Hecla 39  
Harding County 83, Lemmon 46
Herreid/Selby Area 57, Leola/Frederick 35   
Hitchcock-Tulare 84, Northwestern 44  
James Valley Christian 91, Wessington Springs 61  
Jones County 70, Bennett County 38 
Lake Preston 92, Iroquois 53   
Langford 57, Warner 49 
Lyman 59, Kadoka Area 50  
McCook Central/Montrose 65, West Central 62   
McLaughlin 51, Chamberlain 49  
Mobridge-Pollock 59, Winner 52   
New Underwood 47, White River 46  
Pierre 56, Yankton 41  
Potter County 79, Highmore-Harrold 47   
Rapid City Christian 66, Takini 46  
Sioux County, Neb. 64, Edgemont 54  
Sioux Valley 86, Garretson 49   
Sisseton 58, Redfield/Doland 42  
Sully Buttes 72, Faulkton 54   
Viborg-Hurley 64, Flandreau Indian 49  
Watertown 70, Mitchell 57  
Webster 67, Milbank Area 43
   
Girls Basketball   
Chamberlain 74, McLaughlin 51  
Elk Point-Jefferson 79, Tea Area 28  
Lead-Deadwood 62, Custer 30  
Pierre 55, Yankton 41
Sioux Falls Washington 62, Sioux Falls Roosevelt 52  
Sisseton 42, Redfield/Doland 36, OT  
Sturgis 50, Spearfish 38   
Sully Buttes 61, Faulkton 34 
Viborg-Hurley 73, Flandreau Indian 32 
Wall 49, Hill City 46, OT 
Winner 78, Mobridge-Pollock 15

H.S. Wrestling
Region 2-A
1. Washington        201.00
2. Brandon Valley   159.50
3. Vermillion             145.00
4. Lennox                  106.00
5. Lincoln/Yankton     80.00

College Baseball
SDSU 12, Alabama A&M 5
Central Christian 8, DSU 4
DSU 6, Central Christian 3

College Softball

SDSU 9, Arkansas-Pine Bluff 3
USD 13, Alcorn State 0
Louisiana Tech 3, USD 1
Augustana 5, Kearney 2

Women's Tennis
SDSU 5, Chicago State 2



Thursday's Scores (February 20th)

Men's Basketball
USD 87, Neb-Omaha 86 *Tyler Flack 21 points

Women's Basketball
Neb-Omaha 69, USD 61 *Nicole Seekamp 18 points

College Wrestling
MSU-Mankato 28, Northern 11

H.S. Wrestling
Region 2-A (Day 1)
1. Washington       136
2. Vermillion           111
2. Brandon Valley  111
4. Lennox                 72
5. Harrisburg           55

Boys Basketball
Roosevelt 50, Washington 48
Lincoln 66, Brookings 56
Madison 65, Vermillion 59
West Lyon 76, West Sioux 47
Sunshine Bible Academy 69, Dakota Christian 34
Sanborn Central/Woonsocket 73, Mitchell Christian 37
Summit 53, Rosholt 44
Potter County 72, Ipswich 60
Sioux Falls Christian 67, Beresford 58
Viborg-Hurley 82, Marion 47

Girls Basketball
Harrisburg 69, Brandon Valley 40
Castlewood 63, Estelline 46
Sioux Valley 63, Garretson 48
Clark/Willow Lake 63, Roncalli 52
Burke/South Central 42, Gregory 21
Brookings 48, Lincoln 46
Sanborn Central/Woonsocket 51, Mitchell Christian 48
Summit 62, Rosholt 37
Dell Rapids 65. Madison 35
Scotland 53, Tripp-Delmont-Armour 26
Wagner 70, Platte/Geddes 58
Warner 79, Aberdeen Christian 15
Viborg-Hurley 56, Marion 33
Tiospa-Zina 57, Grant-Deuel 32
Sunshine Bible Academy 42, Dakota Christian 39
Menno 54, Andes Central 10
Ipswich 74, Potter County 52
Faulkton 63, Edmunds Central 29
Waverly-South Shore 60, Wilmot 59


Wednesday's Scores (February 19th)

NBA D-League
Skyforce 116, Austin 104 *Kelly/Mason 24 points

NBA
Timberwolves 104, Indiana 91 *Love 42 pts./16 reb.

Men's Basketball
Dordt 91, Northwestern 80 *Trevor Wolterstorff 27 points
DWU 87, Mount Marty 52 *Trae Bergh 23 pts./8 reb.
Dakota State 78, Mayville State 65 *Marcus Smith 22 points

Women's Basketball
Northwestern 102, Dordt 70 *7 Raiders in double figures!
DWU 82, Mount Marty 72 *Micaela Erickson 18 points
Mayville State 92, Dakota State 68 *Kylie Westover 22 points


Tuesday's Scores (February 18th)

NBA D-League
Tulsa 111, Skyforce 87

Boys Basketball   
Canby 70, Dawson-Boyd 63
Castlewood 62, Sioux Valley 43  
Centerville 68, Elk Point-Jefferson 65, OT 
Dell Rapids 53, Sisseton 49 
Elkton-Lake Benton 73, Great Plains Lutheran 51  
Flandreau 55, Baltic 34  
Garretson 62, Chester 49 
Langford 54, Aberdeen Christian 52 
Leola/Frederick 66, Britton/Hecla 64
Lyman 63, Highmore-Harrold 47 
Marshall 85, New Ulm 33
Miller 59, Faulkton 46  
Mobridge-Pollock 73, Stanley County 42   
Oelrichs 67, Wall 61  
Ortonville 56, Milnak 41
Pine Ridge 57, Little Wound 49
Pipestone 72, R-T-R 61
Platte-Geddes 59, Winner 49, OT 
Rapid City Christian 78, Crazy Horse 37
Redfield/Doland 71, Northwestern 32
Sioux Falls Lincoln 52, Sioux Falls O'Gorman 46  
Sioux Falls Roosevelt 52, Yankton 50
Spirit Lake 88, Jackson County Central 87
Sully Buttes 59, Sunshine Bible Academy 36 
Tiospa Zina Tribal 50, Rosholt 48, OT  
Vermillion 66, Wagner 43  
Viborg-Hurley 56, Menno 50  
Waverly-South Shore 59, Waubay 34   
Wessington Springs 60, Kimball/White Lake 50
   
Girls Basketball   
Aberdeen Central 52, Huron 35
Britton-Hecla 48, Leola/Frederick 35
Dawson Boyd 51, Renville County West 29
Dell Rapids 44, Sisseton 42
Dell Rapids St. Mary 50, Estelline 48
Deubrook 61, Lake Preston 52
Dupree 39, Kadoka Area 29
Elk Point-Jefferson 61, Centerville 39
Elkton-Lake Benton 55, Great Plains Lutheran 41
Flandreau 43, Baltic 40 
Grant-Deuel 41, Hendricks, Minn. 34
Harrisburg 91, Sioux Falls Christian 46
Hitchcock-Tulare 61, Wolsey-Wessington 29 
Jones County 59, White River 42
Langford 65, Aberdeen Christian 40
Milbank 53, Ortonville, Minn. 50 
Minneota/Lincoln HI 84, BOLD 43
Mt. Vernon/Plankinton 54, Bon Homme 28
Parkston 70, Andes Central 29
Pine Ridge 80, Little Wound 41
Rapid City Christian 60, Crazy Horse 31
Sioux Falls Roosevelt 64, Yankton 33
Sioux Falls Washington 49, Brookings 31
St. Francis Indian 69, Takini 22
Sturgis 45, Rapid City Central 39
Sully Buttes 64, Sunshine Bible Academy 21
SW Christian 68, Adrian 18
Vermillion 53, Wagner 48 
Viborg-Hurley 56, Menno 40  
West Central 48, Canton 31


Monday's Scores (February 17th)

College Baseball
Oklahoma Panhandle 7, Dakota State 6

Men's Tennis
S.D.S.U. 5, Grinnell 2

Boys Basketball
Canistota 84, Howard 18
Jackson County Central 71, Blue Earth 61
Summit 43, W-S-S 34
DeSmet 57, Deuel 37
Platte-Geddes 60, Scotland 37
Estelline 64, DRSM 59
Lake Preston 55, Deubrook 53
Tea Area 67, Chester 40
Centerville 69, BW/Emery 50
Fulda 65, Red Rock Central 49
Marshall 66, Windom 41
SW Christian 83, Edgertpon 50
Chamberlain 78, Lyman 35
Florence/Henry 75, Northwestern 34
James Valley Christian  77, Sanborn Central Woonsocket 66
Mobridge/Pollock 67, Sully Buttes 57
Wolsey-Wessington 54, Hitchcock-Tulare 41
Oldham-Ramona-Rutland 66, Colman-Egan 60
Parker 54, Hanson 49
Marion 45, Freeman Academy 42
Westbrook Walnut Grove 70, Southwest Star Concept 50
Sioux City North 76, South Sioux City, NE 56

Iowa Playoffs

1A District 2 Substate 1
Play In   
George-Little Rock 71, Akron-Westfield 40
West Sioux, Hawarden 74, Clay Central-Everly 23


Girls Basketball
Chester 60, Tea Area 52
DeSmet 56, Deuel 21
Avon 55, Gayville-Volin 45
Hamlin 49, Sisseton 42
Sanborn Central/Woonsocket 75, James Valley Christian 45
McCook Central/Montrose 63, Tri-Valley 51
Howard 46, Menno 40
Winner 88, St. Francis 44
Hanson 42, Mount Vernon/Plankinton 40
Marion 46, Freeman Academy 21
Luverne 62, Ellsworth 60 2 OT's
Worthington 67, Jackson County Central 43
Wessington Springs 44, Kimball/White Lake 36


Sunday's Scores (February 16th)

USHL
Stampede 5, Green Bay 3

College Wrestling
SDSU 31, Northern Colorado 6
Upper Iowa 24, Augustana 13

College Baseball
Jackson State 2, SDSU 1
Emporia State 4, SMSU 2
Missouri Western 4, SMSU 2
Augustana 11, Lindenwood 5
Augustana 15, Lindenwood 11
CSU-Pueblo 8, Sioux Falls 5

College Softball
USD 7, Texas 4 (*Final in 9-Morgan Hancock 2-Run HR in 9th)
Central Michigan 5, SDSU 1
Colorado Mines 9, SMSU 5
Colorado Mines 12, SMSU 7

Women's College Tennis
William Jewell 7, Sioux Falls 2
Sioux Falls 9, NWU 0


 
     
Back To Top