Scoreboard Monday, February 26th

Scoreboard Monday, February 26th

Scoreboard Monday, February 26th

Men’s Basketball

NSIC Semifinals

Northern 79, MSU-Mankato 78 *Ian Smith 16 pts./game winning basket
SMSU 73, St. Cloud State 66 *Ryan  Bruggeman 28 points

Women’s Basketball

NSIC Semifinals

Winona State 66, Concordia-SP 56
Augustana 63, USF 43 *L. O’Farrell 26 pts./7 steals

Boys H.S. Hockey

Minnesota Section 3-A
Semifinals at St. Peter

Luverne 7, Hutchinson 1 *Kruse hat trick
Litchfield/DC 4, Marshall 2 *Frost, Archbold goals

Women’s Softball

Louisiana-Monroe 9, USD 3
USD 9, Arkansas-Pine Bluff 0

G-League

Skyforce 117, Agua Caliente 112 *6th straight win/Jack 23 points

NBA

Timberwolves 118, Sacramento 100 *Towns 26 points/17 rebounds

BOYS BASKETBALL

RC Central 61, Sturgis Brown 55

Rapid City Stevens 92, Spearfish 55

Worthington 59, Martin County West 49

SW Christian 96, Fulda 61

R-T-R 66, Dawson-Boyd 56

Region 1B

First Round

Northwestern 52, Waubay/Summit 41

Waverly-South Shore 55, Florence/Henry 46

Wilmot 79, Great Plains Lutheran 64

Region 2B

First Round

Eureka/Bowdle 59, Edmunds Central 39

Highmore-Harrold 92, Sunshine Bible Academy 66

Region 3B

First Round

Iroquois 44, Hitchcock-Tulare 31

James Valley Christian 83, Estelline 55

Lake Preston 65, Wessington Springs 53

Region 4B

First Round

Elkton-Lake Benton 56, Mitchell Christian 53

Oldham-Ramona/Rutland 61, Howard 42

Region 5B

First Round

Freeman Academy/Marion 48, Centerville 29

Gayville-Volin 58, Alcester-Hudson 30

Region 6B

First Round

Scotland 77, Marty Indian 57

Tripp-Delmont/Armour 54, Burke/South Central 41

Region 7B

First Round

Kadoka Area 70, New Underwood 50

Philip 53, Crazy Horse 34

Wall 73, Edgemont 51

Region 8B

First Round

Dupree 66, Tiospaye Topa 33

Lemmon 55, McIntosh 15

Newell 68, Wakpala 53

Iowa

1A Substate 1 Championship

George/Little Rock 47, S. O’Brien/Paulina 23

2A Substate 1 Championship

Carroll Kuemper 59, Western Christian 47

2A Substate 2 Championship

Sheldon 62, Alta/Aurelia 42

GIRLS BASKETBALL

Sturgis Brown 53, RC Central 50

Region 6A

Semifinal

Crow Creek 69, McLaughlin 45

Miller 49, Cheyenne-Eagle Butte 41

Region 6B

Semifinal

Avon 50, Burke/South Central 39

Tripp-Delmont/Armour 56, Corsica/Stickney 41
Minnesota

2A Section 3

Tracy-Milroy-Balaton 76, St. James 36

1A Section 3

Adrian 36, Red Rock Central 34

H-B-C 57, Ellsworth 33

Murray County Central 59, Edgerton 51

SW Christian 99, Fulda 33

Categories: KDLT Scoreboard, Sports, Sports Top Story

Related Post